Wielka Brytania. "Krytyczna sytuacja". Brakuje tlenu dla pacjentw z COVID-19, szpital ogranicza jego uycie

W szpitalu w Southend w Wielkiej Brytanii sytuacja zwizana z zapasami tlenu dla pacjentw chorych na COVID-19 jest "krytyczna". Ze szpitalnych dokumentw wynika, e placwka bdzie racjonowa zasoby, odczajc od tlenu pacjentw, ktrych saturacja wyniesie 88-92 proc.
Zobacz wideo 3 miliony zaszczepionych do końca marca? "To w dalszym ciągu za mało"

Dokumenty świadczące o tym, że sytuacja w szpitalu w Southend (ok. 65 km od Londynu) jest trudna, opublikowało BBC. Placówka podjęła trudną decyzję o zmniejszeniu ilości tlenu wykorzystywanego do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Do tej pory pacjenci byli podpinani do respiratorów, jeśli saturacja ich krwi była niższa niż 92 proc. Po tym, jak stwierdzono, że zapasów tlenu zaczyna brakować, zdecydowano, że chorym musi wystarczyć mniejsze nasycenie krwi tlenem, a pacjenci o saturacji w granicach 88-92 proc. będą odłączani od tlenu. Za normalny poziom nasycenia krwi tlenem uważa się 96-100 proc.

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiBurmistrz Londynu: Epidemia w mieście wymknęła się spod kontroli

Wielka Brytania. Szpital racjonuje zapasy tlenu. "Społeczeństwo może odegrać swoją rolę"

Dyrektorka szpitala, Yvonne Blucher, powiedziała w rozmowie z BBC, że "pracuje nad rozwiązaniem" sytuacji. Stwierdziła, że problemy placówki związane z szybko topniejącymi zapasami tlenu są związane z gwałtownym przyrostem liczby zakażonych.

- Społeczeństwo może odegrać swoją rolę, jeśli ludzie zostaną w domach, a gdy nie jest to możliwe, zastosują się do zasady dezynfekcja, maski, dystans - powiedziała Blucher.

Rozwiązanie polegające na ograniczeniu wykorzystania zasobów tlenu budzi niepokój i nie jest idealne, ale nie powinno stanowić zagrożenia dla pacjentów. Stan chorych ma być uważnie monitorowany. Organizacja Mid and South Essex Hospitals Foundation Trust wyraziła z kolei nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie, jeśli liczba pacjentów chorych na COVID-19 zacznie spadać, gdy ludzie będą przestrzegać obowiązujących obostrzeń. 

prof . Krzysztof SimonProf. Simon o szczepieniach: Na razie ich liczba jest znikoma