Zapisy na szczepienia dla nauczycieli i osób po 60. r. życia "prawdopodobnie" na przełomie marca i kwietnia

- Prawdopodobnie osoby z grupy pierwszej między 60. a 70. rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o szczepienia na COVID-19 osób przed 70. rokiem życia - dopytywano go, czy jest orientacyjna data, kiedy będą one mogły zapisywać się na szczepienia.

Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy od producentów szczepionek, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70. roku życia - czyli między 60. a 70. rokiem życia plus nauczyciele, plus przedstawiciele grup mundurowych - będą mogły zacząć zapisywać się na te szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia

- odpowiedział.

Kiedy pierwsze szczepienia w grupie I? 

Szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Następnie mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.

Osoby z pierwszej grupy będą mogły się zaszczepić od 25 stycznia. Kolejność będzie następująca: seniorzy powyżej 80 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 70 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Dwa rodzaje szczepionek w Polsce

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni) rozpoczęły się 27 grudnia. Szczepionki Comirnaty - jak informują jej producenci - muszą być przechowywane w temperaturze minus 75 stopni Celsjusza. Po wyjęciu ich z chłodni, przy zachowaniu temperatury od 2 do 8 stopni, mogą być użyte do szczepienia tylko przez 120 godzin, czyli tylko przez 5 dni.

We wtorek do Polski mają trafić szczepionki firmy Moderna.

***

autorka: Wiktoria Nicałek; wni/ par/, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Zobacz wideo Minister zdrowia apeluje o odwołanie rektora WUM i wolontariat zaszczepionych poza kolejnością
Więcej o: