- Wchodzimy w fazę przygotowania do rozpoczęcia masowych szczepień. Mamy dostarczonych do Polski 1 milion 51 tysięcy dawek, z czego do 509 szpitali w węzłowych trafiło 456 tysięcy szczepionek - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej, podczas której poinformowano o dalszym przebiegu Narodowego Programu Szczepień.
Jak dodał, Agencja Rezerw Materiałowych zachowuje 50 procent szczepionek, które trafiają do Polski - po to, by pacjent, który otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki, miał gwarancję, że dostanie też drugą. - Dopiero wtedy jest uzyskiwana odporność, więc nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne producenta i dostaw do Polski, na problemy technologiczne, chcemy, żeby każdy pacjent miał gwarancję otrzymania drugiej dawki, stąd takie podejście - wyjaśnił.
Szef KPRM poinformował także, że do końca tygodnia szczepienia przyjmie kolejnych 250 tys. osób, co będzie oznaczało, że zaszczepionych zostanie już 450 tys. Polaków (w pierwszym tygodniu szczepień zaszczepionych zostało około 50 tys., osób, w drugim tygodniu - 150 tysięcy osób). Jak dodał, odnotowano bardzo niewiele przypadków NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Na 220 tysięcy wykonanych szczepień mieliśmy 32 przypadki NOP-ów, to były wszystko delikatne przypadki, nikt nie był hospitalizowany. Były to przypadki związane z zaczerwienieniem [skóry - red.], podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc - żadnych groźnych sytuacji nie było
- przyznał Michał Dworczyk.
Do końca marca zgodnie z deklaracjami producentów otrzymamy 6 milionów dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić trzy miliony Polaków. W tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia, z tych trzech milionów zaszczepionych Polaków będzie można bardzo łatwo nas rozliczyć. Zaczyna się bardzo ważny czas, czas uruchomienia centralnej rejestracji pacjentów, rozpoczęcia całego procesu dla osób z grupy pierwszej
- podkreślił.
Szef KPRM poinformował o planie na najbliższe dni oraz o tym, że seniorzy podczas rejestracji na szczepienia zostaną podzieleni na dwie grupy - osób po 70. i po 80. roku życia (pierwszeństwo będą mieli ci starsi):
- Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby po 80. roku życia powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone - uzasadnił Dworczyk. - Chcielibyśmy podziękować za poważny wzrost zainteresowania szczepieniami - w listopadzie jedynie 43 procent Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się, a w dziś opublikowanych badaniach jest to już 68 procent - dodał.
***
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.
Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania
Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?
Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]