Koronawirus. Nowy szczep w Japonii. Jest inny niż te z Wielkiej Brytanii i RPA

W Japonii wykryto nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2. Jest on inny niż te, które wcześniej wykryto w Wielkiej Brytanii i RPA. Zakażenie nowym wariantem koronawirusa wykryto dotychczas u czterech osób.

Informację o nowym szczepie koronawirusa SARS-CoV-2 opublikowało japońskie ministerstwo zdrowia. W niedzielę 10 stycznia potwierdzono, że cztery osoby, które przyleciały do Japonii z Brazylii, są zakażone nieznaną do tej pory odmianą koronawirusa. Szczep różni się od odmian po raz pierwszy stwierdzonych w Wielkiej Brytanii i RPA, które spowodowały gwałtowny wzrost liczby przypadków w tych krajach - pisze "The Japan Times"

Zobacz wideo Dyrektor szpitala: Jesteśmy zdolni wyszczepić dużą grupę osób. Oczywiście są przeszkody

Brazylia poprosiła Japonię o informację na temat nowego szczepu i zakażonych

- W tej chwili nie ma dowodów na to, że nowy wariant znaleziony u tych z Brazylii jest wysoce zaraźliwy - powiedział Takaji Wakita, szef Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych podczas konferencji prasowej ministerstwa zdrowia.

Czterej podróżni, u których potwierdzono obecność nowego szczepu koronawirusa, przylecieli z Brazylii do Japonii w sobotę 2 stycznia i wylądowali na lotnisku Tokio-Haneda. Mężczyzna po czterdziestce miał problemy z oddychaniem, kobieta po trzydziestce skarżyła się na ból głowy i gardła, nastoletni chłopak miał gorączkę, z kolei nastoletnia dziewczyna nie wykazała żadnych objawów - podają japońskie media. Brazylijskie ministerstwo zdrowia zwróciło się do rządu Japonii o dostarczenie informacji na temat nowego wariantu nowego koronawirusa wykrytego u czterech podróżników.

Krzysztof Szczerski Szczerski: Polska powinna rozważyć indywidualny zakup szczepionek

Koronawirus w Brazylii i Japonii 

Brazylia walczy z drugą falą koronawirusa. Od początku pandemii stwierdzono tam 8,11 mln przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz 203 tys. zgonów związanych z COVID-19. W Japonii od początku pandemii zakaziło się 289 tys. osób, spośród których 3850 zmarło. 

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne Szybkie rekompensaty za powikłania po szczepieniu na COVID-19

Więcej o: