Koronawirus w Polsce. 75 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby

Koronawirus w Polsce. W poniedziałkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu poprzednich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w naszym kraju zmarło kolejnych 75 pacjentów. Dodając to do całkowitego bilansu, łączna liczba zgonów od początku epidemii wynosi obecnie 31 264.

Resort dodatkowo poinformował, że przeprowadzone w ciągu ostatniej doby testy na obecność koronawirusa dały pozytywny wynik w przypadku 4 622 osób. Sprawia to, że całkowita liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii wynosi na ten moment 1 390 385.

Sondaż. Wzrosła liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Sondaż. Wzrosła liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19

Jak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia raportu, większość pacjentów, którzy na przestrzeni ostatnich 24 godzin przegrali walkę z COVID-19 miała tzw. choroby współistniejące - takich przypadków było 75. Pozostałe 10 osób nie miało tych chorób. Łącznie od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło już 31 264 osoby.

Koronawirus w Polsce. ARM dementuje słowa byłej szefowej CM WUM

Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki (PiS) zaszczepił się na COVID-19 bez kolejki. Jak tłumaczy, odbyło się to zgodnie z rekomendacją zezwalającą na podawanie szczepionki rodzinom lekarzy, jeśli mogłaby się zmarnować dawka preparatu. Kędracki podkreślił, że jego żona jest lekarką, a on sam jest w grupie ryzyka ze względu na stan zdrowia.

W sobotę była szefowa Centrum Medycznego WUM dr Ewa Trzepla wydała oświadczenie, w którym opisała przebieg pierwszych dni procesu szczepień w kierowanej przez nią placówce. Zaznaczyła, że dodatkową, "nieplanowaną" pulę szczepionek (które podano m.in. aktorom, biznesmenom i pracownikom mediów) zaproponowała jej Agencja Rezerw Materiałowych z udziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia, WarszawaOświadczenie byłej szefowej CM WUM. NFZ i ARM zaprzeczają

W niedzielę obie instytucje odniosły się do tych informacji. "W odpowiedzi na publikacje medialne - ARM stanowczo dementuje, jakoby istniała jakakolwiek pula dodatkowych lub nieplanowanych szczepionek przekazywanych do WUM. Wszystkie dostawy realizujemy w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali, zgodnie z procedurami i zaleceniami producenta" - poinformowała na Twitterze Agencja Rezerw Materiałowych.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Senator Wojciech Konieczny gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (12.01)
Więcej o: