Dworczyk o małej liczbie osób zaszczepionych w weekend. "Szpitale w większości stwierdziły, że nie będą prowadziły szczepień"

- W weekendy szpitale stwierdziły w absolutnej większości, że nie będą prowadziły szczepień i stąd ta mniejsza liczba osób zaszczepionych - powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że w tym tygodniu w Polsce zostanie zaszczepionych 250 tys. osób.

W poniedziałek do Polski dotarł transport 360 tysięcy szczepionek przeciw koronawirusowi. Wczesnym rankiem na warszawskim lotnisku Chopina wylądował samolot, wiozący kolejną partię preparatu firmy Pfizer. We wtorek spodziewany jest transport 29 tysięcy szczepionek Moderny, dopuszczonych do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Firma planuje dostarczyć około 400 tysięcy dawek preparatu w lutym oraz 360 tysięcy w marcu.

"W weekendy szpitale stwierdziły w absolutnej większości, że nie będą prowadziły szczepień"

Na temat szczepień na antenie TVN24 mówił w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Idziemy zgodnie z planem, o którym mówiliśmy od kilku dni. Zgodnie z nim, ze względu na liczbę dostaw szczepionki, do końca marca mamy zaszczepić około trzech milionów Polaków z grupy zero i z grupy numer jeden, tę część najstarszą, czyli seniorów powyżej 75. roku życia - powiedział i pochwalił system szczepień przyjęty przez rząd.

Uważam, że system, który oparty jest na partnerstwie, a nie na systemie nakazowym, gdzie wydawane są decyzje administracyjne, będzie bardziej efektywny, jeżeli chodzi o sam proces. Tylko jeżeli Narodowy Program Szczepień będzie zaakceptowany przez wszystkich i wszyscy dobrowolnie będą w niego zaangażowani, on ma szansę zadziałać

- stwierdził.

Dworczyk odniósł się także do spadku liczby osób zaszczepionych przez weekend. - Ze względu na decyzje szpitali, czyli punktów, które dzisiaj prowadzą szczepienia, (...) w weekendy szpitale stwierdziły w absolutnej większości, że nie będą prowadziły szczepień i stąd ta mniejsza liczba osób zaszczepionych - wyjaśnił. Podkreślił, że w tym tygodniu w Polsce zaszczepionych zostanie 250 tysięcy osób. Zaznaczył także, że pod koniec pierwszego kwartału, a najpóźniej w drugim kwartale rząd zakłada zwiększenie dostaw szczepionki do Polski i tym samym przyspieszenie procesu szczepienia.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Szczepienia znanych osób. "Trzeba oskarżyć Morawieckiego, Niedzielskiego i Dworczyka"
Więcej o: