Szybkie rekompensaty za powikłania po szczepieniu na COVID-19. Wypłaty nawet do 100 tys. złotych

Według ustaleń "DGP", najprawdopodobniej w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przedstawi projekt ustawy, który przewiduje szybką ścieżkę rekompensat za potencjalne działania niepożądane szczepionki na COVID-19. W przyszłości rekompensaty miałyby objąć także obowiązkowe szczepienia dla dzieci.
Zobacz wideo Niedzielski: Nieprawidłowości w WUM są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. zł

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że prawdopodobnie już w poniedziałek resort zdrowia przedstawi projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego. Są to rekompensaty dla pacjentów, u których pojawią się działania niepożądane po zaszczepieniu na koronawirusa SARS-CoV-2.

Ministerstwo Zdrowia przedstawi projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Na początku rekompensaty za szczepienia na COVID-19

Rekompensata ma przysługiwać tylko dla osób, u których działania niepożądane szczepienia skończą się co najmniej dwutygodniowym pobytem w szpitalu, lub których szczepienie skończy się wstrząsem anafilaktycznym. Szef KPRM Michał Dworczyk mówił z kolei, że dotychczasowe odczyny poszczepienne (zaczerwienienia, ból w miejscu ukłucia, lekko podwyższona temperatura) mają charakter lekki.

Fundusz Kompensacyjny zakłada też szybką ścieżkę dochodzenia rekompensat. Każda osoba może ubiegać się o odszkodowanie w przypadku powikłań - wtedy trzeba jednak udowodnić winę, nieprawidłowości przy podaniu leku czy szczepionki lub wskazać na niewłaściwy skład preparatu. W przypadku Funduszu Kompensacyjnego nie trzeba będzie wskazywać, czy doszło do błędu. Zaszczepiony musi jedynie wykazać, że w związku ze szczepieniem doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Fundusz zakłada prostsze i szybsze wypłaty. Rekompensaty do maksymalnie 100 tys. złotych

"DGP" zauważa, że w postępowaniu sądowym można uzyskać wyższą kwotę odszkodowania, jednak zazwyczaj wyroki zapadają po wieloletnich procesach. Fundusz zakłada więc prostsze i szybsze wypłaty rekompensat oraz przewiduje możliwość odwołania się do sądu od orzeczenia komisji, która zbada, czy faktycznie doszło do powikłań w związku ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Maksymalna rekompensata ma wynieść 100 tysięcy złotych - wypłaty mają być finansowane przez Skarb Państwa.

Początkowo planowano, by komisja działała przy Rzeczniku Praw Pacjenta lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Prawdopodobnie jednak będzie powoływana przez Ministerstwo Zdrowia. W składzie komisji Funduszu Kompensacyjnego mają zasiadać lekarze oraz prawnicy. Ostateczny projekt ustawy nie został jeszcze przedstawiony, dlatego mogą w nim jeszcze wystąpić zmiany. Według ustaleń gazety, w następnych latach Fundusz Kompensacyjny objąłby także obowiązkowe szczepienia dla dzieci.

Więcej o: