Sondaż. Wzrosła liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19

Od listopada 2020 roku do stycznia 2021 roku zdecydowanie wzrosła liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19 - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W tym okresie liczba chętnych wzrosła o 25 pkt proc.

Po raz pierwszy United Surveys badało zainteresowanie Polaków szczepionką na koronawirusa w listopadzie 2020 roku. Ankietowani w badaniu przeprowadzonym dla RMF FM i "DGP" odpowiadali na pytanie: "Czy zamierza Pan/Pani zaszczepić się przeciw koronawirusowi?". Wówczas odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało jedynie 15,9 proc. badanych, a 26,7 proc odpowiedziało "tak". Badanie ze stycznia pokazuje, że coraz więcej Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się na koronawirusa. W najnowszym sondażu odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało już 47,9 proc. respondentów, a "tak" - 19,7 proc. 

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?

Sondaż. Spada liczba przeciwników szczepionek i osób niezdecydowanych

Sondaż pokazuje też, że spadła liczba osób niechętnych szczepieniom. W listopadzie 28 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie nie zamierza się szczepić, a 22,2 proc., że raczej tego nie zrobi. W styczniowym sondażu ankietowanych zdecydowanie niechętnych szczepieniom było 15,1 proc., a niechętnych - 13 proc.

W sondażu widać też spadek liczby osób niezdecydowanych. W listopadzie 7,3 proc. Polaków nie miało zdania na temat przyjęcia szczepionki, w styczniu takie wątpliwości miało 4,2 proc.

Od 15 stycznia zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 wystartował 27 grudnia. Jako pierwsi szczepieni są pracownicy systemu ochrony zdrowia. Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70. lat. 

- Będą one mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień - powiedziała w rozmowie z PAP konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas. 

Więcej o: