W ciągu doby wykonano zaledwie 1235 szczepień. Dworczyk: Niewiele szpitali szczepi w weekend

- Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych; mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele - powiedział PAP szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, opublikowanych na profilu społecznościowym "SzczepimySię", wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10 w niedzielę w Polsce wykonano 200 022 szczepień. W porównaniu do tego samego raportu z soboty liczba ta zwiększyła się o 1235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

W ciągu doby wykonano zaledwie 1235 szczepień. Dworczyk: Niewiele szpitali zdecydowało się szczepić w weekend

Dworczyk pytany przez PAP o powody tej sytuacji wyjaśnił, że wynika to z systemu pracy szpitali węzłowych. - Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM [Agencji Rezerw Materiałowych - red.] niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele - powiedział.

- W zeszłym tygodniu obserwując ten proces, mogliśmy stwierdzić, że 509 szpitali węzłowych, które w tej chwili szczepi grupę zero, spokojnie może wykonywać co najmniej 50 tysięcy szczepień dziennie. Więc tak jak powiedziałem, liczba szczepień w weekend zależy wyłącznie od decyzji i organizacji pracy przez same szpitale węzłowe - podkreślił minister.

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?

Jak mówił, niższego przyrostu osób zaszczepionych należy się spodziewać również w danych z niedzieli.

Minister zapewnił jednocześnie, że w ciągu kolejnych pięciu dni zostanie zaszczepionych 250 tysięcy osób, czyli średnio w dniu roboczym właśnie ok. 50 tysięcy.

Narodowy Program Szczepień. Od 25 stycznia ruszą szczepienia w grupie pierwszej

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy.

W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia.

DLOLU Konsultantka krajowa: Od 15 stycznia zapisy na szczepienia dla osób po 70

PAP, autorzy: Agnieszka Ziemska/agzi/mrr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: