Filipiny. 400 tys. osób wzięło udział w święcie religijnym mimo pandemii

Około 400 tysięcy wiernych wzięło udział w sobotę w odbywającym się w Manili święcie Czarnego Nazarejczyka - wynika z szacunków miejscowej policji. Tłumy pielgrzymów przyjechały do stolicy Filipin, mimo że w tym roku ze względu na trwającą pandemię tradycyjną procesję odwołano.

Miejscowi katolicy wierzą, że za pośrednictwem cudownego wizerunku mogą otrzymywać nadzwyczajne łaski i doświadczać cudów. Wierzą też, że dotknięcie XVII-wiecznej figury "czarnego" Chrystusa przynosi błogosławieństwo.

Papież Franciszek zostanie zaszczepiony na COVID-19. Przez koronawirusa zmarł jego osobisty lekarz (zdjęcie ilustracyjne) Papież Franciszek zaszczepi się przeciw COVID-19. "Zapisałem się"

Filipiny. 400 tys. osób wzięło udział w święcie religijnym mimo pandemii

Policja ustawiła barykady wokół bazyliki w dzielnicy Quiapo, gdzie odbywały się główne uroczystości i gdzie przechowywana jest figura Czarnego Nazarejczyka. Telewizja ABS-CBN poinformowała, że pielgrzymi nie stosowali się jednak do obowiązku utrzymania dystansu społecznego, gromadząc się blisko świątyni, by zobaczyć rzeźbę.

Władze kościelne zdecydowały się na ograniczenie do 400 osób liczby wiernych w bazylice, która może pomieścić trzykrotnie więcej osób. Odprawiono jednak 15 mszy, które można było oglądać także online i na ustawionych na zewnątrz świątyni telebimach. Dodatkowe msze odbyły się także w dwóch innych okolicznych kościołach oraz w pobliskiej szkole. Większość duchownych odprawiała je w maseczkach.

Koronawirus na Filipinach. Prezydent Duerte do policji i wojska o łamiących kwarantannę: Zabijcie Filipiny. Duerte do policji i wojska o łamiących kwarantannę: Zabijcie ich

Wprowadzone obostrzenia spowodowały znaczne zmniejszenie liczby uczestników święta. Przed rokiem w tradycyjnej procesji i mszach w Quiapo uczestniczyło ponad 2,3 mln osób.

Służby medyczne obawiają się, że doroczne katolickie święto może stać się zarzewiem nowego ogniska koronawirusa. Filipiny są drugim najbardziej dotkniętym pandemią krajem Azji Południowo-Wschodniej. Zanotowano tam blisko 486 tys. zachorowań na COVID-19 i 9,4 tys. zgonów.

Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?

Ponad 80 proc. mieszkańców przeszło 100-milionowych Filipin należy do Kościoła katolickiego, a ponad 10 proc. do innych kościołów chrześcijańskich.

Tomasz Augustyniak (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: