Polska negocjuje zakup dodatkowych dawek szczepionki. Szefowa KE: Nie wolno prowadzić takich rozmów

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek zakup dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BioNTech. Zaznaczyła też, że umowa z niemiecko-amerykańską firmą została wynegocjowana wspólnie przez 27 państw i nie ma możliwości, by kraje prowadziły dwustronne negocjacje z koncernem.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że 75 milionów dawek ma być dostarczonych w drugiej połowie roku. - To jest już zatwierdzona szczepionka, kraje członkowskie wiedzą w jaki sposób ją transportować i przechowywać. Ta decyzja daje więc pewność planowania - podkreśliła.

Ursula von der Leyen powtórzyła, że zostały podpisane umowy z sześcioma koncernami farmaceutycznymi na łączną liczbę 2,3 mld dawek. - To więcej niż potrzeba, by zaszczepić wszystkich Europejczyków - zaznaczyła.

Dotychczas dwa koncerny uzyskały autoryzację Europejskiej Agencji Leków i zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie do obrotu swoich szczepionek. Pod koniec grudnia zostały zatwierdzone szczepionki firmy Pfizer i BioNTech, a przed kilkoma dniami firmy Moderna, która ma dostarczyć 160 milionów dawek do Unii.

Szefowa KE: Brak zgody na równoległe negocjacje

- Chciałabym powtórzyć: jedyny skład, w jakim negocjujemy, to 27 państw. Robimy to wspólnie i żadne państwo na podstawie prawnej nie może równolegle negocjować lub zawierać umów - przypomniała Ursula von der Leyen w trakcie piątkowej konferencji prasowej.

Tymczasem podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przyznał, że takie rozmowy przez Polskę są prowadzone.

Polska dokupi szczepionki przeciw COVID-19 na własną rękę? RMF: KE nic o tym nie wie (zdjęcie ilustracyjne)Polska dokupi szczepionki na własną rękę? RMF: KE nic o tym nie wie

- Dzisiaj wygląda to tak, jak wygląda, dlatego niektóre kraje - i do tych krajów również należy Polska - zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek - stwierdził Dworczyk. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli doszłoby do sfinalizowania umowy, mogłoby to spotkać się z zastrzeżeniami dotyczącymi europejskiej solidarności.

"Dziennik Gazeta Prawna" informował w czwartek, że negocjacje polskiego rządu z firmą Pfizer rozpoczęły się jeszcze w grudniu. Podobne rozmowy prowadzą także Niemcy. - Żaden z krajów UE nie poinformował KE o zakupie szczepionek na własną rękę - mówił przed kilkoma dniami rzecznik KE Stefan De Keersmaecker w rozmowie z RMF FM.

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Zobacz wideo Szczepienia znanych osób. "Trzeba oskarżyć Morawieckiego, Niedzielskiego i Dworczyka"
Więcej o: