Powrót dzieci z klas I-III do szkół? Dr Paweł Grzesiowski: Absolutnie przedwczesny pomysł

- Powrót dzieci do szkół to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł - powiedział dr Paweł Grzesiowski. Z zapowiedzi rządu wynika, że brany jest pod uwagę scenariusz, w którym uczniowie wracają do szkół tuż po zakończeniu ferii zimowych.
Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?

W piątek 8 stycznia Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma wydać rekomendacje w sprawie ewentualnego powrotu do nauczania stacjonarnego uczniów szkół podstawowych z klas I-III. W rozmowie z Radiem ZET o powrocie dzieci do placówek edukacyjnych mówił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem dr Paweł Grzesiowski.

- Powrót dzieci do szkół to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł. Plany, żeby zrobić jednorazowe testy nauczycielom, uważam za zupełnie chybione. Jednorazowy, pojedynczy test niczego nie wnosi. Złapiemy kilkudziesięciu chorych nauczycieli i to wszystko - mówił Grzesiowski. 

Jego zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem, które pozwoli na powrót dzieci do szkół, jest zaszczepienie nauczycieli, którzy mają uczyć w klasach I-III. Przypomniał jednocześnie, że pracownicy sektora edukacji będą szczepieni dopiero w drugim kwartale 2021 roku, dlatego powinien być to pierwszy termin ewentualnego powrotu dzieci do szkół. 

Czy dzieci mogą wychodzić samemu w ferie?Czy dzieci mogą wychodzić samemu w ferie? Rząd zmienił zdanie

Przemysław Czarnek zapowiadał powrót dzieci do szkół po 17 stycznia

Z zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wynika, że powrót najmłodszych uczniów do placówek edukacyjnych jest możliwy już 18 stycznia, a więc zaraz po zakończeniu ferii zimowych. 

- Mam nadzieję na to, że po 17 stycznia do szkoły wracają najpierw uczniowie klas 1-3, być może maturzyści i uczniowie klas ósmych. Stopniowo, hybrydowo bądź stacjonarnie; wszystko zależy od tego, jak eksperci ocenią dynamikę rozwoju pandemii - mówił Czarnek pod koniec grudnia 2020 roku

Minister zapowiedział wówczas, że koniec stycznia i luty będą okresem, w którym szczepieni będą wszyscy nauczyciele chętni do przyjęcia szczepionki. 

Kiedy dzieci wrócą do szkół?Powrót do szkoły. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Czarnek: Mówimy o klasach I-III

Więcej o: