W piątek 8 stycznia Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma wydać rekomendacje w sprawie ewentualnego powrotu do nauczania stacjonarnego uczniów szkół podstawowych z klas I-III. W rozmowie z Radiem ZET o powrocie dzieci do placówek edukacyjnych mówił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem dr Paweł Grzesiowski.
- Powrót dzieci do szkół to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł. Plany, żeby zrobić jednorazowe testy nauczycielom, uważam za zupełnie chybione. Jednorazowy, pojedynczy test niczego nie wnosi. Złapiemy kilkudziesięciu chorych nauczycieli i to wszystko - mówił Grzesiowski.
Jego zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem, które pozwoli na powrót dzieci do szkół, jest zaszczepienie nauczycieli, którzy mają uczyć w klasach I-III. Przypomniał jednocześnie, że pracownicy sektora edukacji będą szczepieni dopiero w drugim kwartale 2021 roku, dlatego powinien być to pierwszy termin ewentualnego powrotu dzieci do szkół.
Z zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wynika, że powrót najmłodszych uczniów do placówek edukacyjnych jest możliwy już 18 stycznia, a więc zaraz po zakończeniu ferii zimowych.
- Mam nadzieję na to, że po 17 stycznia do szkoły wracają najpierw uczniowie klas 1-3, być może maturzyści i uczniowie klas ósmych. Stopniowo, hybrydowo bądź stacjonarnie; wszystko zależy od tego, jak eksperci ocenią dynamikę rozwoju pandemii - mówił Czarnek pod koniec grudnia 2020 roku.
Minister zapowiedział wówczas, że koniec stycznia i luty będą okresem, w którym szczepieni będą wszyscy nauczyciele chętni do przyjęcia szczepionki.