Komisja Europejska ogłosiła zakup dodatkowych 300 mln dawek szczepionek Pfizera

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o możliwości zakupu dodatkowych 300 milionów dawek szczepionki, która została wyprodukowana przez firmy Pfizer i BioNTech.

Komisja Europejska zaproponowała dziś państwom członkowskim Unii Europejskiej zakup dodatkowych 200 mln dawek szczepionki COVID-19 wyprodukowanej przez firmy BioNTech i Pfizer z opcją nabycia kolejnych 100 mln dawek. Taki zakup oznaczałby podwojenie zamówienia do Unii Europejskiej.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

75 milionów dawek ma być dostarczonych do Unii Europejskiej do drugiego kwartału 2021 roku

Początkowo umowa z koncernami BioNTech i Pfizer przewidywała dostawy 200 milionów dawek z możliwością dokupienia 100 milionów, z czego Komisja Europejska już skorzystała. 8 stycznia szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że możliwy jest zakup kolejnych 300 mln dawek. Pierwsze 75 mln dodatkowych dawek ma trafić do państw członkowskich do drugiego kwartału 2021 roku. Pozostałe dawki będą dostarczane w trzecim i czwartym kwartale tego roku. 

"Dbamy o to, aby Europejczycy mieli wystarczającą liczbę dawek bezpiecznej i skutecznej szczepionki na COVID-19. Teraz umożliwiamy krajom Unii Europejskiej zakup większej liczby dawek pierwszej szczepionki zatwierdzonej w UE. Mogą teraz kupić nawet o 300 milionów więcej dawek szczepionki firm BioNTech i Pfizer" - napisała na Twitterze przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Szczepionka Moderny dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej

Szczepionka firm BioNTech i Pfizer jest pierwszą szczepionką na koronawirusa, jaką dopuszczono do obrotu na rynku europejskim. 6 stycznia podjęto decyzję o dopuszczeniu do obrotu drugiej szczepionki, stworzonej przez amerykański koncern Moderna. Możliwe, że szczepionki kolejnych producentów zostaną zatwierdzone już wkrótce. Łącznie do Unii Europejskiej ma trafić 2,3 miliarda dawek szczepionek - podaje Komisja Europejska

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Nowy szczep koronawirusa jest odporny na szczepionkę? WHO odpowiada

Więcej o: