Prof. Włodzimierz Gut: Księża powinni szczepić się w I grupie, obok nauczycieli i mundurowych

Profesor Włodzimierz Gut zaznaczył, że księża powinni się szczepić przeciwko koronawirusowi w pierwszej grupie obok nauczycieli, mundurowych oraz seniorów. Dodał, że tak też najpewniej się stanie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są przeprowadzane etapami. W grupie "zero", która otrzyma szczepionkę jako pierwsza, znajdują się przede wszystkim pracownicy sektora ochrony zdrowia oraz pracownicy domów pomocy społecznej. Dopiero od 15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji w grupie pierwszej, która obejmuje m.in. seniorów powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz nauczycieli.

Prof. Włodzimierz Gut: Księża powinni znaleźć się w etapie szczepienia z nauczycielami

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca głównego inspektora sanitarnego, powiedział w rozmowie z dziennikiem "Fakt", że księża ze względu na kontakt z dużą liczbą osób powinni szczepić się grupie pierwszej. Dodał, że w tej właśnie grupie "najpewniej się znajdą".

Koronawirus w Chinach Koronawirus. Liczba zakażeń w Wuhan może być nawet trzykrotnie wyższa

- Wskazane by było uwzględnienie księży wśród grup zawodowych, które mają kontakt z dużą liczbą osób o nieustalonej kondycji zdrowotnej. To znaczy, że powinni oni znaleźć się w etapie szczepienia równocześnie z mundurówką czy z nauczycielami. Czyli w grupie I - powiedział prof. Gut.

Księża będą szczepić się w pierwszej grupie? "Nie prowadzono żadnych rozmów"

Duchowni nie wiedzą jednak nic na temat tego, aby mieli znaleźć się w I grupie szczepień. Diecezje znajdujące się na terenie całej Polski odpowiedziały na pytania dziennika, podkreślając, że nie prowadzono żadnych rozmów z przedstawicielami władz świeckich na temat wcześniejszych szczepień dla duchownych.

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Nowy szczep koronawirusa jest odporny na szczepionkę? WHO odpowiada

- Zarówno ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, jak też pozostali duchowni, oczekują na szczepienie we właściwym czasie i w kolejności wskazanej w stosownych rozporządzeniach państwowych - przekazał rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Zobacz wideo Niedzielski: Nieprawidłowości w WUM są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. zł
Więcej o: