Nowy szczep koronawirusa jest odporny na szczepionkę? WHO odpowiada

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że nowy szczep koronawirusa jest już w 22 europejskich państwach. Eksperci WHO podkreślili, że nowy szczep może zastąpić dotychczasowe linie wirusa, ale na razie nie ma dowodów na to, aby był odporny na szczepionkę.

Cytowany przez Polsat News dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że badania nad nowym wariantem koronawirusa odkrytym w Wielkiej Brytami są "obiecujące" i dotychczas nie ma danych świadczących o jego odporności na szczepionki Pfizera albo Moderny.

Nowy szczep koronawirusa nie jest odporny na szczepionkę. "Wariant budzi jednak obawy"

Hans Kluge, szef europejskiego biura WHO, podkreślił, że nowa odmiana koronawirusa jest obecna w 22 krajach Europy. Dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się we wszystkich grupach wiekowych, a dzieci nie wydają się bardziej zagrożone. Według niego nowy szczep koronawirusa może zastąpić inne istniejące linie wirusa - tak jak się to dzieje w Wielkiej Brytanii i coraz częściej w Danii.

Kluge zaznaczył, że nowy wariant wirusa jest "niepokojący" ze względu na jego zwiększoną zdolność do transmisji. Dodał, że nie ma "znaczącej zmiany" w przebiegu choroby wywołanej przez nowy wariant, co oznacza, że COVID-19 nie jest ani bardziej, ani mniej ciężki.

- Przy zwiększonej zdolności przenoszenia i podobnym nasileniu choroby, wariant budzi jednak obawy. Bez działań podejmowanych w celu spowolnienia jego rozprzestrzeniania się, nowy wariant wirusa może wpłynąć na przeciążenie placówek ochrony zdrowia - zaznaczył.

WHO wezwała do skuteczniejszej walki z nowymi szczepami

Kluge wezwał również do skuteczniejszej walki z nowymi szczepami wirusa i podkreślił, że sytuacja w Europie jest bardzo poważna. - Ponad 230 milionów osób w Europie mieszka w krajach, gdzie obowiązuje pełen lockdown, a kolejne kraje ogłoszą takie środki w najbliższych tygodniach. Przenoszenie się wirusa w regionie osiągnęło bardzo wysoki współczynnik - powiedział Hans Kluge.

Nowy szczep koronawirusa (VUI-202012/01) został odkryty pod koniec ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, m.in. w Londynie i w południowo-wschodniej Anglii. Jego pojawienie się skłoniło brytyjski rząd do wprowadzenia nowych restrykcji, a rządy wielu innych państw do wstrzymania lotów z i do Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?
Więcej o: