Koronawirus. Liczba zakażeń w Wuhan może być trzykrotnie wyższa niż ta podawana przez władze

Według chińskich naukowców liczba osób, które dotąd zakaziły się koronawirusem w Wuhan, może być trzykrotnie wyższa niż ta podawana przez władze. W grudniu 2019 r. to właśnie w stolicy prowincji Hubei wykryto pierwsze na świecie przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jak informuje agencja Reuters, wyniki badania opublikowano w czwartek w czasopiśmie "PLOS Neglected Tropical Diseases". Naukowcy z Wuhan University przeanalizowali próbki krwi pobrane od ponad 60 tys. zdrowych osób z różnych regionów Chin. Materiał do analizy zbierano od marca do maja 2020 r. 

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

Chiny. Liczba zakażeń w Wuhan może być nawet trzykrotnie wyższa. Większość to przypadki bezobjawowe

Okazało się, że u 1,68 proc. mieszkańców Wuhan wykryte zostały przeciwciała, co oznacza, że mieli oni kontakt z wirusem SARS-CoV-2 lub właśnie przechodzą zakażenie. W prowincji Hubei ten odsetek wynosił 0,59 proc., a w całych Chinach - 0,38 proc. 

Zdjęcie ilustracyjneReuters: liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 25 mln

Przy całkowitej populacji miasta przekraczającej 10 milionów, naukowcy oszacowali, że aż 168 tys. mieszkańców Wuhan mogło zostać zakażonych koronawirusem, w porównaniu z oficjalną liczbą 50 340 przypadków klinicznych.

Badanie sugeruje, że co najmniej 60 proc. z całkowitej liczby zakażonych mogło przechodzić kontakt z wirusem bezobjawowo, a tysiące osób mogły zostać zakażone już po tym, jak wyeliminowano wszystkie przypadki kliniczne, a władze uznały, że epidemię w Wuhan udało się opanować (znaczny spadek zachorowań odnotowano w marcu).

Odrębne badanie opublikowane pod koniec grudnia przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykazało, że przeciwciała pojawił się nawet u 4,43 proc. populacji Wuhan, co oznacza, że około pół miliona mieszkańców stolicy prowincji Hubei mogło zostać zainfekowanych.

Od początku epidemii w Chinach zakażonych zostało - według oficjalnych statystyk - 94,2 tys. osób, a także odnotowano 4,7 tys. zgonów. 

Chiny. Najwyższa liczba lokalnych zakażeń od pięciu miesięcyChiny. Najwyższa liczba lokalnych zakażeń od pięciu miesięcy

Więcej o: