Prof. Krzysztof Simon o wzroście zakażeń po świętach: Służba zdrowia tego nie wytrzyma

Profesor Krzysztof Simon uważa, że 2021 rok będzie rokiem "boju z koronawirusem". Ekspert przekonany jest, że wirus utrwali się w populacji, dlatego niemożliwe jest całkowite zwycięstwo nad nim. Mówi też, przy jakiej liczbie dziennych zakażeń polski system ochrony zdrowia stanie się niewydolny.
Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

Członek Rady Medycznej powołanej przez premiera Mateusza Morawieckiego prof. Krzysztof Simon w rozmowie z rp.pl skomentował aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju. 

Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon: Przy 28-30 tys. zakażonych dziennie czeka nas lockdown

- Już obserwujemy wzrost liczby zakażeń i zgonów na COVID-19 po okresie świąteczno-noworocznym i jesteśmy tym trochę przerażeni. Mamy coraz więcej pacjentów napływających i to na pewno kwestia świąt - powiedział prof. Krzysztof Simon. - Jeśli za tydzień będzie 28-30 tysięcy zakażonych dziennie, objawowych, to czeka nas lockdown. Służba zdrowia tego nie wytrzyma - ostrzega ekspert.

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 12 054 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

- Nie wierzę w zwycięstwo nad koronawirusem, jest to niemożliwe. Wirus się utrwali w naszej populacji - dodał specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, a według profesora rok 2021 będzie rokiem "boju z koronawirusem". Lekarz ma jednak nadzieję, że dzięki organizacji służby zdrowia, profilaktyce i szczepionce, uda się w sposób radykalny ograniczyć liczbę nowych przypadków. - Mam nadzieję, że wirus z czasem stanie się mniej agresywny i po latach stanie się przyczyną tylko choroby przeziębieniowej - przyznał.

Koronawirus w Polsce.Dr Sutkowski o zakażeniach: Jesteśmy mistrzami w oszukiwaniu samych siebie

Zakaźnik dodał, że cieszy go wzrost liczby osób, które chcą zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. - To jest pozytywna informacja, część społeczeństwa uważa i została przekonana, że szczepienie jest najlepszą metodą profilaktyczną - mówił ekspert.

Więcej o: