Ziaja wydała oświadczenie ws. szczepień pracowników. "Nie otrzymaliśmy żadnej propozycji"

"Ziaja Zakład Produkcji Leków nie ma wiedzy na temat szans swoich pracowników na zaszczepienie. (...) Inicjatywa zgłoszenia pracowników do szczepień powstała wewnętrznie w ramach organizacji firmy" - czytamy w wydanym przez firmę oświadczeniu. To reakcja na medialne doniesienia o tym, że firma zamierza zaszczepić swoich pracowników wraz z medykami znajdującymi się w grupie "0".

Ziaja, jeden z największych w Polsce producentów kosmetyków, chce zaszczepić swoich pracowników w ramach grupy "0", czyli wraz z medykami - ustalił w ostatnich dniach portal Wprost.pl. O możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi pracowników poinformowało biuro zarządu firmy. Kierownicy poszczególnych działów mają przygotować listy ewentualnych chętnych do czwartku 7 stycznia. Zarząd zachęcił też wszystkich zatrudnionych do skorzystania z tej możliwości. Szczepienia miałyby się odbyć w jednym z pomorskich szpitali.

Kierownik biura zarządu Artur Szyngwelski w rozmowie z Wprost.pl stwierdził, że kwestia szczepień "została przeanalizowana przez prawników, którzy uznali, że pracownicy firmy będą się łapać do tzw. etapu '0'". Jak dodał, Ziaja produkuje nie tylko kosmetyki, ale również leki (w zakładzie w Kolbudach). Jak przypomina Wprost.pl, informacja rozesłana do pracowników firmy dotyczyła jednak wszystkich zatrudnionych (to około 600 osób). 

"Wie pan, skoro sprzątaczka w szpitalu może się zaszczepić" - stwierdził kierownik biura zarządu.

SzczepienieFirma Ziaja chce zaszczepić pracowników w ramach grupy "zero"

Ziaja: Uczestniczymy w produkcji i dystrybucji leków

W środę oświadczenie w tej sprawie przekazała portalowi Gazeta.pl Joanna Kowalczuk, dyrektor marketingu firmy Ziaja.

"Ziaja Zakład Produkcji Leków  jest podmiotem uczestniczącym w produkcji i dystrybucji leków, przez co pracownicy firmy w ramach wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie kolejności szczepień przeciwko Covid-19 oraz przyjętego w drodze uchwały Rady Ministrów Narodowego Programu Szczepień mogą być kwalifikowani do szczepień w tzw. etapie "0", jako pracownicy podmiotu produkującego oraz transportującego leki" - czytamy.

W wytycznych znajdujących się na stronie internetowej NFZ znajduje się zapis, który mówi, że do etapu "0" zaliczają się m.in. "pracownicy hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki" oraz "personel niemedyczny, czyli administracyjny, pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych placówek".

Jak dodaje Joanna Kowalczuk, "Ziaja Zakład Produkcji Leków nie ma wiedzy na temat szans swoich pracowników na zaszczepienie".

Firma zamierza dokonać zgłoszenia swych pracowników, którzy z uwagi na dobrowolność szczepień wyrażą wolę zaszczepienia do szpitala węzłowego z dostępnej na stronie www.gov.pl listy szpitali na terenie lokalnym (...). Jednocześnie zapewniamy, że Ziaja Zakład Produkcji Leków nie otrzymała żadnej propozycji odnośnie szczepień na Covid- 19. Inicjatywa zgłoszenia pracowników do szczepień powstała wewnętrznie w ramach organizacji firmy, po analizie wytycznych NFZ i Narodowego Programu Szczepień (...). Szansa na zaszczepienie zależy od kwalifikacji do szczepień na podstawie zgłoszenia oraz od dostępności szczepionek

- zaznacza dyrektor marketingu firmy.

Przedstawicielka firmy odniosła się również do słów dyrektora biura zarządu, który mówił o "szczepieniu sprzątaczki". 

Pragniemy również przeprosić za komentarz naszego pracownika. Nie wyraża on stanowiska firmy Ziaja Zakład Produkcji Leków. Stoi on wręcz w całkowitej sprzeczności z naszymi wartościami. Szacunek do każdej osoby, bez względu na wykonywany zawód, od zawsze był dla nas najważniejszy. Stawianie potrzeb klientów na pierwszym planie, wysłuchiwanie ich zdania, pozwala nam na rozwój i ciągłe samodoskonalenie się. Tym bardziej więc chcemy podkreślić, jak niezwykle przykro nam, że tego rodzaju wypowiedź została połączona z marką Ziaja. Przepraszamy

- napisała Joanna Kowalczuk.

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o sczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?
Więcej o: