Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna

Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. To jednak nie koniec procedur, bo ostateczną decyzję o zatwierdzeniu i dopuszczeniu preparatów na unijny rynek musi podjąć Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Urusula von der Leyen zapowiedziała już, że zrobi to bez zbędnej zwłoki.
Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała szybkie zatwierdzenie szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Zielone światło dla ostatecznej autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.

"Dobre wiadomości jeśli chodzi o nasze starania, by dostarczyć Europejczykom więcej szczepionek przeciwko koronawirusowi. Europejska Agencja Leków uznała szczepionki Moderny za bezpieczne i skuteczne" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.

Moderna, nowoczesna szczepionka, która nie wymaga bardzo niskich temperatur 

Europejska Agencja Leków napisała w komunikacie, że obszerne badania kliniczne wykazały, że szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna są bezpieczne i mogą być podawane osobom powyżej 18 roku życia. Badania potwierdziły również 94-procentową skuteczność.

Amerykańska firma, zgodnie z umową wynegocjowaną i podpisaną z Komisją Europejską w imieniu unijnych krajów, ma dostarczyć do Wspólnoty 160 milionów dawek szczepionek. Pierwsze partie będą wysyłane do unijnych krajów w tym samym czasie, na tych samych zasadach, proporcjonalnie do populacji.

Moderna to druga firma farmaceutyczna, której szczepionki przeciwko COVID-19 uzyskały pozytywną ocenę Europejskiej Agencji Leków. Niecałe 3 tygodnie temu zatwierdzone zostały preparaty niemiecko-amerykańskiej firmy Pfizer i BionTech. Szczepionki Moderny są jednak łatwiejsze w transporcie i przechowywaniu, bo nie wymagają tak niskich temperatur i zamiast specjalnych urządzeń chłodniczych, wystarczą zwykłe zamrażarki.

Więcej o: