WHO rekomenduje przyjęcie dwóch dawek szczepionki Pfizera w ciągu 21-28 dni. Ale są wyjątki

W przypadku nowej szczepionki na koronawirusa firm Pfizer-BioNTech powinno przyjąć się dwie dawki preparatu w ciągu 21-28 dni - powiedział we wtorek szef grupy doradczej ds. szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Alejandro Cravioto.

- Dyskutowaliśmy i wyszliśmy z następującą rekomendacją: dwie dawki tej szczepionki w ciągu 21-28 dni - powiedział Cravioto, przewodniczący Strategicznej Grupy Doradczej WHO ds. Szczepień (SAGE) na briefingu prasowym online.

Dodał, że SAGE nie zalecała szczepień podróżnym, chyba że byli w grupie bardzo wysokiego ryzyka, ze względu na bardzo ograniczoną obecnie podaż leków przeciw koronawirusowi.

Zobacz wideo Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkół?

Koronawirus. WHO rekomenduje dwie dawki szczepionki w ciągu 21-28 dni. Dopuszcza jednak wyjątki

- SAGE przewidziała dla krajów, w których występują wyjątkowe okoliczności związane z ograniczeniem podaży szczepionki (Pfizer), możliwość opóźnienia podania drugiej dawki o kilka tygodni w celu zmaksymalizowania liczby osób korzystających z pierwszej dawki - wyjaśnił Cravioto.

- Myślę, że musimy być nieco otwarci na tego typu decyzje, które kraje muszą podejmować w zależności od ich własnej sytuacji epidemiologicznej - zauważył.

Zdjęcie ilustracyjneJak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Ekspertka WHO w dziedzinie szczepień ochronnych dr Kate O'Brien powiedziała, że nie ma limitu na otrzymanie drugiej dawki szczepionki. Nawiązując do opóźnień w rozpoczęciu szczepień, wskazała: - Nikt nie spodziewał się, że to będzie łatwe, a my zaczynamy dostrzegać, gdzie są niedociągnięcia i gdzie musimy dokonać zmian.

Szefowa techniczna WHO ds. COVID-19 Maria Van Kerkhove oceniła, że nic nie wskazuje na to, aby odmiana koronawirusa zidentyfikowana w RPA była bardziej zakaźna niż ta, która szybko rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii.

PAP/cyk/kib/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Zdjęcie ilustracyjneCzy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Więcej o: