Polska dokupi szczepionki przeciw COVID-19 na własną rękę? RMF: KE nic o tym nie wie

Minister Zdrowia i szef kancelarii premiera mówili o możliwości dokupienia przez Polskę szczepionek przeciw COVID-19 na własną rękę. Z ustaleń RMF FM wynika jednak, że Komisja Europejska nic o tym nie wie.
Zobacz wideo Dlaczego Izrael jest liderem w szczepieniach?

Polska razem z pozostałymi krajami UE wspólnie kupiła szczepionki przeciwko COVID-19 - dzięki współpracy preparaty udało się kupić w lepszej cenie, niż ta, na którą mogły liczyć kraje spoza UE, które zakupy robiły indywidualnie. Szczepionki w ramach umowy są jednak dostarczane wolniej, niż się spodziewano. - Dzisiaj wygląda to tak, jak wygląda, dlatego niektóre kraje - i do tych krajów również należy Polska - zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk podczas posiedzenie komisji zdrowia (5 stycznia)Dworczyk: Polska rozmawia bezpośrednio z producentami o zakupie szczepionek

Polska dokupi szczepionki na COVID-19 na własną rękę? RMF: KE nic o tym nie wie

Z ustaleń RMF FM wynika, że Komisja Europejska nie wie nic o samodzielnym kupowaniu szczepionek przez poszczególne kraje UE. - Żaden z krajów UE nie poinformował KE o zakupie szczepionek na własną rękę - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker w rozmowie ze stacją.

Szczepienia na COVID-19 w WarszawieŚlimacze tempo szczepień w Polsce. "Od tego zależą ludzkie życia"

Zagraniczne media informują jednak, że Niemcy miały dokupić 30 mln szczepionek, a także, że na podobny krok miała zdecydować się Dania. Zdaniem De Keersmaeckera nie są to jednak zakupy na własną rękę, tylko odbywają się one w ramach dodatkowych 100 mln dawek, ogłoszonych w zeszłym tygodniu przez Ursulę von der Leyen.

Zdaniem rozmówców RMF FM, zakup szczepionek na własną rękę byłby "złamaniem umowy, że wszyscy działają wspólnie w tej sprawie".

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Więcej o: