Adwokaci chcą być szczepieni w grupie "0". "Ryzyko zarażenia jest znaczące"

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak zaapelował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o to, by adwokaci zostali zaliczeni do grupy "0", która jako pierwsza szczepiona jest przeciwko koronawirusowi. Jak tłumaczy dziekan, zadania wykonywane przez adwokatów wiążą się z "licznymi kontaktami z różnymi grupami osób".

W piśmie skierowanym do ministra zdrowia 29 grudnia dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej przekonuje, że Polacy w związku z pandemią są coraz bardziej zainteresowani pomocą prawną, a jej udzielenie nie zawsze jest możliwe zdalnie.

"Najczęściej konieczne jest przekazanie dokumentacji, wymiana korespondencji, osobista rozmowa lub rozmowy, wizyta w sądzie. Istotnym elementem pracy adwokata jest bowiem bezpośrednia styczność z sędziami, prokuratorami, czy pracownikami sądów. Nie każda rozprawa jest możliwa do odbycia zdalnie. W znaczącej większości rozprawy i posiedzenia przed sądami odbywają się w formie tradycyjnej. Ryzyko zarażenia jest znaczące" - czytamy.

Jak dodaje Mikołaj Pietrzak, "szczególnie narażeni są adwokaci, którzy mają kontakty z osadzonymi w aresztach i/lub zakładach karnych".

"Odmowa pomocy prawnej z powodu wystąpienia potencjalnego zagrożenia wirusem Sars-Cov-2 byłaby niezgodna z zasadami etyki wykonywania zawodu" - zaznacza dziekan.

- Nie przewidujemy wprowadzania do etapu "zero” innych niż medyczne grup zawodowych. Proszę pamiętać, że na swoją kolej w dalszych etapach Narodowego Programu Sczepień czekają tak ważne służby jak choćby funkcjonariusze policji czy straży pożarnej oraz wojsko - przekazała portalowi WP Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Narodowy Program Szczepień

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, szczepionki w pierwszej kolejności (tzw. grupa "0") mają trafić do pracowników sektora ochrony zdrowia, pracowników domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych oraz rodziców wcześniaków.

W kolejnym etapie szczepionki otrzymają osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, nauczyciele, pensjonariusze DPS-ów oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych itp.

Drugi etap obejmie osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz osoby "bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne". W ostatnim etapie zaszczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów objętych obostrzeniami. Wówczas będą także realizowane powszechne szczepienia.

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o sczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Zobacz wideo Dlaczego Izrael jest liderem w szczepieniach?
Więcej o: