Szczepienia grupy pierwszej na COVID-19 ruszą 25 stycznia. Wiemy, kogo obejmą

Na posiedzeniu sejmowej komisji Michał Dworczyk powiedział, że 25 stycznia rozpoczną się szczepienia osób, które zaliczane są do grupy pierwszej programu. Na COVID-19 zaszczepić się będą mogli seniorzy, przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele.
Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

We wtorek w Sejmie zorganizowane zostało posiedzenie komisji zdrowia, na której posłowie dyskutowali o realizacji programu szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2. Na pytania polityków odpowiadali pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Michał Dworczyk: 25 stycznia wystartują szczepienia na koronawirusa dla grupy pierwszej 

Michał Dworczyk poinformował, że szczepienia osób z grupy pierwszej wystartują w poniedziałek 25 stycznia. Wcześniej szef kancelarii premiera nie podawał konkretnej daty, tylko wskazywał na ostatni tydzień tego miesiąca. Polityk poinformował również podczas posiedzenia komisji, że liczba osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 przekroczyła 100 tysięcy.

W ramach etapu pierwszego szczepienie będzie mogło być wykonane:

  • pensjonariuszom domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych,
  • osobom powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych),
  • przedstawicielom służb mundurowych,
  • nauczycielom,
  • pracownikom żłobków.

W dotychczasowym, "zerowym" etapie szczepionka dostępna jest dla pracowników ochrony zdrowia. Priorytetowo preparat podawany jest także pracownikom DPS-ów i MOPS-ów oraz personelelowi pomocniczemu i administracyjnemu w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Michał DworczykDworczyk o programie szczepień: Nie da się takim procesem kierować ręcznie

Szczepionka na COVID-19. Jak zapisać się na szczepienie?

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę punktów, gdzie wykonywane będą szczepienia na koronawirusa. Każda osoba z danej grupy otrzyma zaproszenie, w formie e-skierowania, które będzie dostępne przez 60 dni. Na tej podstawie pacjent, który chce zaszczepić się na COVID-19, musi zapisać się na kolejny etap, który obejmuje kwalifikację do szczepienia i samo szczepienie. Rejestracja odbywać się będzie przez specjalną infolinię, Internetowe Konto Pacjenta czy przez placówkę POZ. Po udanej rejestracji pacjent otrzyma SMS-a z wiadomością, gdzie i kiedy ma stawić się na szczepienie.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce.Mapa punktów szczepień na koronawirusa w Polsce

Więcej o: