Proces rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpocznie się już 15 stycznia. Tym razem na szczepienia będą mogły zarejestrować się osoby spoza grupy "zero". Lekarze, pracownicy ochrony zdrowia i pracownicy administracyjni szpitali są szczepieni już od 27 grudnia. Szczepionka w Polsce jest darmowa, a przyjęcie jej dobrowolne.
Szczepienia odbywają się zgodnie z przyjętym przez rząd Narodowym Programem Szczepień. W pierwszej kolejności, w grupie "zero" szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zaszczepieni wraz z grupą "zero" zostaną także rodzice wcześniaków, przebywających w szpitalach.
W pierwszym etapie szczepionki otrzymają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym terminie zostaną zaszczepieni seniorzy powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele. Minister Dworczyk poinformował, że szczepienia tej grupy rozpoczną się 25 stycznia.
W drugim zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W grupie tej znajdą się również osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
W ostatniej kolejności szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dopiero wtedy będą realizowane też powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Rejestracji na szczepienie można dokonać na trzy sposoby: u lekarza POZ, przez infolinię - pod telefonem 989 lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Po zarejestrowaniu się otrzymamy zaproszenie na szczepienie według kolejności przewidzianej przez Narodowy Program Szczepień.
Pacjenci otrzymają e-skierowanie, które będzie automatycznie generowane w systemie. E-skierowanie będzie ważne 60 dni od dnia wystawienia. Po jego otrzymaniu pacjent będzie mógł umówić się w punkcie szczepień na podanie szczepionki. Do umówienia się wystarczy podanie danych osobowych. Zgodnie z informacją na stronie resortu zdrowia "po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em."
W całej Polsce powstają punkty szczepień, w których można zaszczepić się na COVID-19. Ministerstwo zdrowia opublikowało mapę, na której możemy sprawdzić swój najbliższy punkt szczepień. Dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób, które nie mogą udać się do punktu szczepień, w każdej gminie zostanie uruchomiony minimum jeden mobilny punkt szczepień.
Zgodnie z informacjami ministerstwa, drugą dawkę szczepionki będzie trzeba przyjąć w tym samym punkcie szczepień, co pierwszą dawkę.
Zgodnie z informacją na stronie ministerstwa zdrowia lista chorób przewlekłych, które nie są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko koronawirusowi, została zaopiniowana przez Radę Medyczną i będzie aktualizowana podczas trwania szczepień. Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzyca, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelowa, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata. Pacjenci z tymi chorobami, będą szczepieni w pierwszej kolejności w swojej grupie wiekowej. Oznacza to między innymi, że osoby, które cierpią na powyższe choroby, ale są w młodym wieku, będą musiały czekać na swoją kolej z rówieśnikami.
Jak mówił w rozmowie z Gazeta.pl Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, przed podaniem szczepionki pacjent będzie proszony o wypełnienie kwestionariusza, w którym będzie odpowiadał na pytania o ogólnym stanie zdrowia oraz o objawach koronawirusa. Lekarze będą pytać o ogólne samopoczucie i objawy. W przypadku pacjentów obciążonych chorobami lekarz będzie przeprowadzał szczegółowy wywiad i będzie indywidualnie podejmował decyzję o podaniu szczepionki.