Kiedy będzie można się zaszczepić przeciw koronawirusowi? Jak się zapisać? Wyjaśniamy

Od 15 stycznia będzie można zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa. O tym, kto będzie zaszczepiony w pierwszej kolejności zdecyduje między innymi wiek, obciążenie chorobami przewlekłymi oraz wykonywany zawód.

Proces rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpocznie się już 15 stycznia. Tym razem na szczepienia będą mogły zarejestrować się osoby spoza grupy "zero". Lekarze, pracownicy ochrony zdrowia i pracownicy administracyjni szpitali są szczepieni już od 27 grudnia. Szczepionka w Polsce jest darmowa, a przyjęcie jej dobrowolne.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna

Kolejność szczepień na COVID-19. Kiedy będzie można się zaszczepić?

Szczepienia odbywają się zgodnie z przyjętym przez rząd Narodowym Programem Szczepień. W pierwszej kolejności, w grupie "zero" szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zaszczepieni wraz z grupą "zero" zostaną także rodzice wcześniaków, przebywających w szpitalach.

embed

W pierwszym etapie szczepionki otrzymają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym terminie zostaną zaszczepieni seniorzy powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele. Minister Dworczyk poinformował, że szczepienia tej grupy rozpoczną się 25 stycznia.

W drugim zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W grupie tej znajdą się również osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W ostatniej kolejności szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dopiero wtedy będą realizowane też powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Rejestracja na szczepienie. W jaki sposób zapisać się na szczepienie na koronawirusa?

Rejestracji na szczepienie można dokonać na trzy sposoby: u lekarza POZ, przez infolinię - pod telefonem 989 lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Po zarejestrowaniu się otrzymamy zaproszenie na szczepienie według kolejności przewidzianej przez Narodowy Program Szczepień.

Pacjenci otrzymają e-skierowanie, które będzie automatycznie generowane w systemie. E-skierowanie będzie ważne 60 dni od dnia wystawienia. Po jego otrzymaniu pacjent będzie mógł umówić się w punkcie szczepień na podanie szczepionki. Do umówienia się wystarczy podanie danych osobowych. Zgodnie z informacją na stronie resortu zdrowia "po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em."

embed

Gdzie będzie można zaszczepić się na koronawirusa?

W całej Polsce powstają punkty szczepień, w których można zaszczepić się na COVID-19. Ministerstwo zdrowia opublikowało mapę, na której możemy sprawdzić swój najbliższy punkt szczepień. Dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób, które nie mogą udać się do punktu szczepień, w każdej gminie zostanie uruchomiony minimum jeden mobilny punkt szczepień.

Zdjęcie ilustracyjneJak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy można przyjąć drugą dawkę szczepionki w innym punkcie szczepień niż pierwszą dawkę?

Zgodnie z informacjami ministerstwa, drugą dawkę szczepionki będzie trzeba przyjąć w tym samym punkcie szczepień, co pierwszą dawkę.

Przeciwwskazania do szczepienia. Czy choroby przewlekłe wykluczają możliwość podania szczepionki na COVID-19?

Zgodnie z informacją na stronie ministerstwa zdrowia lista chorób przewlekłych, które nie są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko koronawirusowi, została zaopiniowana przez Radę Medyczną i będzie aktualizowana podczas trwania szczepień. Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzyca, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelowa, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata. Pacjenci z tymi chorobami, będą szczepieni w pierwszej kolejności w swojej grupie wiekowej. Oznacza to między innymi, że osoby, które cierpią na powyższe choroby, ale są w młodym wieku, będą musiały czekać na swoją kolej z rówieśnikami.

Zdjęcie ilustracyjneCzy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

O co będą pytać lekarze przed podaniem szczepionki?

Jak mówił w rozmowie z Gazeta.pl Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, przed podaniem szczepionki pacjent będzie proszony o wypełnienie kwestionariusza, w którym będzie odpowiadał na pytania o ogólnym stanie zdrowia oraz o objawach koronawirusa. Lekarze będą pytać o ogólne samopoczucie i objawy. W przypadku pacjentów obciążonych chorobami lekarz będzie przeprowadzał szczegółowy wywiad i będzie indywidualnie podejmował decyzję o podaniu szczepionki. 

Więcej o: