Norwegia. Odnotowano pierwszy przypadek mutacji koronawirusa z RPA

Norweski resort zdrowia poinformował o wykryciu pierwszego przypadku mutacji koronawirusa pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, a także czterech kolejnych infekcji wywołanych przez brytyjską "wersję" koronawirusa.

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki został nazwany 501.V2. W ostatnich dniach to właśnie ten szczep miał być głównym "winowajcą" większości zakażeń i zgonów w tym kraju. - Nie wiemy, skąd się wziął i nie wiemy, dlaczego się uformował. Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy pojawienie się tego wariantu będzie bardziej dotkliwe - mówił przewodniczący komitetu doradczego rządu RPA ds. walki z COVID-19, prof. Salim Abdool Karim.

Koronawirus w RPA.RPA. Kolejny wariant koronawirusa - inny niż ten z Wielkiej Brytanii

Norwegia. Coraz więcej przypadków zakażenia nowym szczepem

Szczep pochodzący z Republiki Południowej Afryki jest drugim, który wykryto w Norwegii, po wersji brytyjskiej, którą do tej pory zakaziło się 23 mieszkańców Norwegii. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego przekazał, że zdecydowana większość przypadków dotyczyła osób, które przybyły właśnie z RPA lub Wielkiej Brytanii.

- Mamy powody do ostrożności, choć nadal nie wiadomo, jaką rolę odgrywają w rozprzestrzenianiu się koronawirusa jego mutacje - powiedziała Line Volt z Instytutu Zdrowia Publicznego, cytowana przez Interię.

Norwegia. Zaostrzono restrykcje

W poniedziałek 4 stycznia w Norwegii zostały wprowadzone nowe restrykcje. Polegają one między innymi na zakazie sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych i wprowadzeniu limitu pięciu osób podczas prywatnych spotkań. Od soboty z kolei osoby przybywające do tego kraju muszą wykonać test na obecność koronawirusa.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjnePodczas pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne 80 proc. lekarzy

Od początku epidemii w Norwegii potwierdzono 51,2 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. 37,6 tys. osób uznano za ozdrowieńców, natomiast 449 osób zmarło.

Zobacz wideo Czy możemy określić czas zakończenia pandemii?
Więcej o: