Prezes ARM: Liczba szczepionek, jakie trafiają do Polski, jest niezadowalająca

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski wypowiedział się na temat przebiegu procesu szczepień w Polsce. Według niego "liczba szczepionek, jakie trafiają do Polski, jest niezadowalająca", natomiast kontrowersyjną kwestię szczepienia celebrytów skwitował krótkim: "Kłamstwo ma krótkie nogi".

Michał Kuczmierowski w poniedziałkowej rozmowie w RMF FM oznajmił, że "do godziny 17 zaszczepionych było 80 tysięcy Polaków", a większość szpitali składa duże zamówienia. "Szpitale przekonują się teraz, że praca z tą szczepionką nie jest taka trudna" - zauważył.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: Możemy dostarczyć nawet 4 mln dawek dziennie

Prezes ARM nie chciał podawać dokładnego okresu, w jakim według niego dojdzie do zaszczepienia wszystkich chętnych seniorów, mówiąc, że "wyliczenia, które możemy wysnuć na podstawie danych ws. szczepień będą bardzo błędne". Wytłumaczył również, że z uwagi na okres świąteczny, kiedy większość szpitali pracowała w niepełnym składzie, dane są inne.

- Są dwie zmienne, które musimy kontrolować. Pierwsza, to dostępność szczepionki, co jest gwarantowane umową i dostawy są regularne. Co tydzień możemy liczyć na 300 tysięcy dawek. Połowa tego ląduje w naszym magazynie i czeka na ponowne wyszczepienie, połowa do punktów szczepień - dodał Kuczmierowski.

W dalszej części wypowiedzi prezes Agencji Rezerw Materiałowych przekazał, że nie ma żadnych problemów z dostarczaniem szczepionki. - My koordynujemy proces, który jest zbudowany na największych hurtowniach farmaceutycznych. Nasze zdolności, jeżeli chodzi o transport, są naprawdę bardzo duże. Jeżeli będzie tylko takie zapotrzebowanie po stronie szpitali i jeżeli będzie taka dostępność szczepionki, to możemy dostarczyć nawet 4 mln dawek dziennie. Jesteśmy na to przygotowani - mówił.

Prezes ARM o szczepieniu celebrytów: Kłamstwo ma krótkie nogi

Michał Kuczmierowski został poproszony o skomentowanie zamieszania związanego ze szczepieniem celebrytów poza kolejnością i tłumaczeń władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego donośnie możliwości szczepień osób spoza grupy zero. 

- Rekomendowałbym wszystkim szpitalom, które wymyślają różnego rodzaju tłumaczenia, poważnie się zastanowić, bo kłamstwo ma krótkie nogi. Od początku mówiliśmy, że grupa zero, na której nam bardziej zależy to pracownicy szpitala i każde z centrum szczepień musi się zastanowić, czy działa zgodnie z tymi założeniami - ocenił prezes ARM.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Zobacz wideo Szczepienia na WUM poza kolejnością. Posobkiewicz: To nauczka dla innych
Więcej o: