Raport komisji: dr Ewa Trzepla odwołana ze stanowiska prezesa Centrum Medycznego WUM

Po dwóch dniach od chwili rozpoczęcia prac komisja powołana przez rektora WUM przedstawiła wnioski z kontroli dotyczącej procesu szczepień w Centrum Medycznym WUM, gdzie preparat otrzymali znani ludzie ze świata kultury i mediów. "Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM Sp. z o.o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia" - czytamy w raporcie opublikowanym na stronie uczelni. W poniedziałek władze CM WUM zdecydowały o odwołaniu dr Ewy Trzepli ze stanowiska prezeski zarządu.

W Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szczepionkę przeciwko koronawirusowi otrzymali nie tylko szczepieni w pierwszej kolejności pracownicy ochrony zdrowia, ale również grupa 150 osób, w której znalazło się 18 znanych nazwisk ze świata kultury i mediów, w tym m.in. Krystyna Janda, Edward Miszczak, Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna czy Maria Seweryn.

Zobacz wideo Szczepienia na WUM poza kolejnością. Posobkiewicz: To nauczka dla innych

W niedzielę rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong powołał komisję, której zadaniem było wyjaśnienie wszelkich nieprawidłowości, do których mogło dojść w pierwszych dniach procesu szczepień organizowanych przez Centrum Medyczne WUM, czyli zewnętrzną spółkę podlegającą warszawskiej uczelni. W komisji zasiedli: prof. dr hab. Roman Smolarczyk, prof. dr hab. Alicja Wiercińska-Drapało i prof. dr hab. Robert Gałązkowski. 

Szczepienia w CM WUM. Komisja przedstawiła wnioski z kontroli. "Zła organizacja akcji szczepień"

W poniedziałek 4 stycznia komisja poinformowała o zakończeniu prac i podzieliła się wnioskami. Już w pierwszych zdaniach raportu możemy przeczytać o tym, że wykazane zostały "liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o.". 

"Z wniosków Komisji wynika, że szczepienia były zorganizowane pod presją czasu w okresie świąteczno-noworocznym, choć planowo CM WUM Sp. o.o. przygotowywało się do ich rozpoczęcia 4 stycznia 2021 r., zgodnie z pierwotnymi ustaleniami z NFZ. Jednak już 29 grudnia 2020 r. CM WUM Sp. z o.o. otrzymało 75 pierwszych dawek, a 30 grudnia 2020 r. kolejnych 375 dawek, które ze względu na to, że zostały dostarczone rozmrożone, należało zużyć je do końca roku.  W związku z tym zdecydowano się zaproponować szczepienia dodatkowym osobom. Wynikało to z obawy, że nie uda się wykorzystać w pełni wszystkich dawek szczepionki w okresie świąteczno-noworocznym" - czytamy w podsumowaniu kontroli opublikowanym na stronie WUM. 

Mariusz Walter Mariusz Walter też zaszczepiony poza kolejnością? "Nie dementuję"

Członkowie komisji ocenili, że Centrum Medycznym WUM miała miejsce "zła organizacja akcji szczepień". Stwierdzono też "brak należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia". Co więcej, w opinii komisji CM "nie przygotowało w odpowiedni sposób akcji w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów WUM". 

"Z ustaleń Komisji wynika, że CM WUM Sp. z o.o. powiadamiało osoby nieuprawnione do skorzystania ze szczepień w 'grupie zero' z obawy o niewykorzystanie przydzielonej puli szczepionek" - zaznaczono w raporcie. 

Komisja: Rektor WUM nie wywierał nacisku na władze CM i nie znał listy osób zgłaszanych do szczepień

Ustalono też, że rektor WUM nie wywierał nacisku na władze CM WUM w kwestii doboru osób do szczepienia. Rektorowi nie zostały też przedstawione listy zgłaszanych do szczepień osób i nie znał kryteriów kwalifikacji do szczepień.

"Jednocześnie Rektor, mając na względzie rangę społeczną rozpoczynającego się w naszym kraju procesu szczepień, zainteresowany był ich sprawną realizacją. Dlatego też udostępnił pomieszczenia Centrum Dydaktycznego WUM i wielokrotnie je wizytował. Rektor potwierdza, że zwrócił się w specjalnym filmie do społeczności WUM, a także innych osób związanych zawodowo z uczelnią o zgłaszanie się do szczepień. Informacja ta pojawiła się na stronie internetowej WUM i w wybranych mediach" - podkreślili członkowie komisji. Dodali, że kolejnym etapem miała być już szerzej zakrojona akcja promocyjna z udziałem znanych osób, jednak z powodu wspomnianej już "obawy o niewykorzystanie przydzielonej puli szczepionek" zaczęto powiadamiać je zbyt wcześnie - jeszcze przed zakończeniem szczepień w grupie "zero". 

W trakcie kontroli komisja przeprowadziła rozmowy m.in. z: rektorem WUM, prezeską Centrum Medycznego WUM dr Ewą Trzeplą, p.o. dyrektorki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Anną Łukasik. 

W poniedziałek po południu rada nadzorcza CM WUM zdecydowała o odwołaniu Trzepli ze stanowiska prezeski zarządu. "Jednocześnie - do czasu przeprowadzenia konkursu pełniącą - obowiązki prezesa spółki CM WUM Sp. z o.o. będzie mgr Bogda Lipszyc" - przekazała Marta Wojtach, rzecznika WUM. Wcześniej o możliwych przetasowaniach we władzach spółki informowało nieoficjalnie radio RMF FM.

Zdjęcie ilustracyjne Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Więcej o: