Dworczyk o marnowaniu szczepionek: To są nieprawdziwe informacje, to są kłamstwa

Michał Dworczyk, szef KPRM poinformował na konferencji prasowej, że w poniedziałek do Polski dotarły kolejne dawki szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer. Polityk zdementował doniesienia na temat marnowania szczepionek na koronawirusa.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, że razem z poniedziałkową dostawą, do Polski dotarło 670 tysięcy dawek szczepionki Pfizer. Obecnie trwa ich dystrybucja. Minister podkreślał, że teraz priorytetem są szczepienia pracowników ochrony zdrowia.

Do wieczora 200 tysięcy szczepionek trafi do szpitali węzłowych, które prowadzą szczepienia w grupie zero

- powiedział Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Zdjęcie ilustracyjneProdukcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Szczepionki na koronawirusa w Polsce

Minister Dworczyk poinformował, że do niedzieli, do godziny 18.00 zaszczepiono 50 391 osób. Szef Kancelarii Premiera, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, dodał, że jest 7 517 zespołów szczepieniowych i 6 027 zgłoszonych punktów medycznych, które będą przeprowadzały szczepienia. Zostały one zweryfikowane przez NFZ.

Mamy sieć zapewniającą dostęp dla 98,56 procent populacji. Punkty, w których realizowane będą szczepienia, są zlokalizowane na terenie całego kraju. Ich zdolność do szczepienia to między 3,5 a 4 miliony zaszczepionych osób miesięcznie

- mówił minister.

Zdjęcie ilustracyjneCzy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Dane dotyczące szczepionek

Według zapowiedzi szefa Kancelarii Premiera, 15 stycznia zostanie uruchomiona podstrona na gov.pl/szczepimysie, na której będą pełne informacje dotyczące zaszczepionych osób - dane demograficzne i geograficzne, a także - dane dotyczące dostaw z podziałem na województwa, powiaty, a z czasem również na gminy. Od poniedziałku - jak mówił Michał Dworczyk, resort zdrowia będzie publikował dane dotyczące liczby osób zaszczepionych na COVID-19 i dystrybucji szczepionek.

Michał Dworczyk zdementował także informacje o marnowaniu dużych dawek szczepionek na COVID-19.

To są nieprawdziwe informacje, to są kłamstwa

- podkreślał minister. Poinformował, że dotychczas jedynie 26 dawek szczepionki zostało zutylizowanych.

Więcej o: