Podczas pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne 80 proc. lekarzy. Powodem m.in. zachowanie pacjentów

Ogólnopolskie badanie wykazało, że aż 78,5 proc. polskich lekarzy zauważa u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego w czasie pierwszej i drugiej fali epidemii koronawirusa. Według Damiana Markowskiego z aplikacji Therapify jeśli ośmiu na dziesięciu lekarzy obserwuje u siebie obniżenie nastroju czy lęk, to taki wynik świadczy o tym, że w polskiej ochronie zdrowia rozwija się poważny problem systemowy.
Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Jak podaje portal money.pl, badanie przeprowadzone zostało przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla aplikacji Therapify i portalu BML.pl. 78,5 proc. lekarzy zauważyło u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego, 15,7 proc. nie zaobserwowało żadnych zmian, a 5,8 proc. respondentów nie potrafiło tego określić.

Prawie 80 proc. lekarzy obserwuje u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego

Osoby, które zauważyły u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego, wskazywały trudne warunki pracy jako główną przyczynę swojego samopoczucia - odpowiedź tę wybrało 31,6 proc. respondentów. Najbardziej stresującym czynnikiem miała być zła organizacja zadań w placówce (61 proc.), większa niż normalnie ilość obowiązków (41,6 proc.), zachowanie przełożonych (40,3 proc.), słabe dbanie o warunki pracy personelu (31,8 proc.) oraz zachowanie pacjentów (30,5 proc.).

Dalej wymieniono także takie odpowiedzi jak: izolacja społeczna spowodowana epidemią koronawirusa i obostrzeniami (23,8 proc.) oraz strach przed zakażeniem członków rodziny (23,8 proc.). Najrzadziej, tylko w 8,2 proc. przypadków, wskazywany był także lęk o własne zdrowie. Pogorszenie zdrowia psychicznego objawiało się u badanych uczuciem niepokoju (58,1 proc.), obniżeniem nastroju (56,9 proc.), brakiem energii (51,4 proc.), zaburzeniami snu (39,5 proc.) oraz lękiem (36,8 proc.). Niestety aż 66,6 proc. lekarzy stwierdziło, że po pogorszeniu się zdrowia psychicznego nie szukało profesjonalnej pomocy. Do specjalistów zgłosiło się jedynie 30,8 proc. respondentów.

Wspieramy Was! Lekarze z całej Polski ruszyli po szczepionki. "Nie zacząłem odbierać 5G"

"To mogą być konsekwencje wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia" 

- Jeśli ośmiu na dziesięciu badanych uważa, że pogorszyło się ich zdrowie psychiczne w tak krótkim czasie, to trudno mówić o indywidualnych czynnikach czy też o braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dobitnie świadczy to o tym, że mamy w Polsce szerszy problem systemowy (...). Zła organizacja czy zbyt duża ilość pracy, a także zachowania przełożonych to konsekwencje wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia - komentuje wyniki badań Damian Markowski z aplikacji Therapify.

Joanna Szeląg z federacji związków pracodawców ochrony zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zauważa natomiast, że wśród czynników wpływających na pogorszenie zdrowia psychicznego pracowników ochrony zdrowia należy wskazać też: presję z powodu obostrzeń, niedobór środków ochronnych (podczas I fali epidemii), pogłębiające się braki kadrowe oraz agresję ze strony niektórych pacjentów, którzy obwiniają lekarzy o utrudniony dostęp do świadczeń.

Zdjęcie ilustracyjne Pracownicy ochrony zdrowia apelują o publikowanie ustawy covidowej

Więcej o: