Epidemia koronawirusa. Do Polski przyleciała kolejna partia szczepionek. 150 tys. trafi do szpitali

Rano do Polski przyleciała kolejna partia szczepionek - powiedział PAP w poniedziałek prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

- Szczepionki przyleciały do Polski o 6:40 - powiedział w poniedziałek prezes. Dodał, że w ciągu godziny wyjadą z warszawskiego lotniska do magazynu ARM. - Tam szczepionki będą czekały na dostawy do hurtowni farmaceutycznych, a później do szpitali - podkreślił.

W niedzielę szef ARM poinformował w rozmowie z PAP, że dostawa kolejnej puli szczepionek z magazynów do szpitali będzie realizowana w poniedziałek od wczesnych godzin rannych do południa. Wskazał, że tego dnia do szpitali zostanie przewiezione ok. 150 tys. dawek szczepionek.

Podał też, że szczepionki, które zostaną w poniedziałek przewiezione z magazynów do szpitali, będą częściowo "pożyczone" z puli przeznaczonej dla osób, które przyjęły już tydzień temu pierwszą dawkę, a kolejną powinny przyjąć za ok. dwa tygodnie.

Szczepienia w Polsce

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsza w Polsce szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymała naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie - Alicja Jakubowska. Następnie zaszczepiony został szef placówki, prof. Waldemar Wierzba, a później jeden z ratowników medycznych. 

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Do grupy "zero", która może się szczepić przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności, zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie NFZ, należą:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy - bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

autorki: Magdalena Gronek, Sonia Otfinowska/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?
Więcej o: