Maria i Andrzej Seweryn tłumaczą się ze szczepień. "Rozumiem państwa oburzenie, jest mi wstyd"

- Rozumiem państwa oburzenie i zbulwersowanie, jest mi wstyd - powiedziała Maria Seweryn, tłumacząc swoje szczepienie poza kolejnością. - Mam tylko prośbę o to, abyście państwo oddzielili wspaniałą kampanię proszczepionkową od mojej osoby, która niestety zaplątała się tam fatalnie, przypadkowo i popełniła błąd - dodała aktorka. Swoje wyjaśnienia opublikował również Andrzej Seweryn.

W czwartek Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował, że otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych 450 dodatkowych dawek szczepień, które, niezależnie od puli przeznaczonych dla etapu zerowego akcji, musiały być wykorzystane do końca roku. "Z puli dodatkowych dawek zaszczepionych zostało 300 pracowników szpitali WUM oraz grupa 150 osób obejmująca rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym znane postaci kultury i sztuki (18 osób), które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień" - podano w komunikacie. Wśród osób, które przyjęły preparat, znaleźli się m.in. Maria Seweryn i Andrzej Seweryn.

Przedstawiciel ARM w rozmowie z Gazeta.pl przekonywał, że żadnej dodatkowej partii szczepionek nie było. Niektórzy artyści zaszczepieni poza kolejką utrzymują, że Uniwersytet wystosował zaproszenie do szczepienia.

Szczepienie WUM już 30 grudnia pisał o dodatkowych szczepionkach z Agencji Rezerw Materiałowych

"Nie przywykłam kłamać, więc jest to dla mnie duże przeżycie"

Już w sobotę, kiedy w mediach pojawiły się informacje na temat zaszczepionych poza kolejnością, Maria Seweryn podkreśliła, że żałuje, że została zaszczepiona. - Nie sądziłam, że będzie afera z tego powodu, a teraz żałuję - powiedziała.

W niedzielę nad ranem aktorka zamieściła na Twitterze nagranie, w którym odniosła się do swojego szczepienia przeciwko COVID-19. - Uważam, że kampania WUM proszczepieniowa, polegająca na tym, żeby zaszczepić znanych seniorów, jest kampanią wspaniałą. W sytuacji, w której w Polsce tak niewielu ludzi chce się szczepić i tak niewielu ludzi wierzy w szczepionkę, myślę, że należy robić wszystko, żeby przekonać Polaków do szczepień. Dlatego z wielką radością jechałam z moim tatą, wiozłam go na szczepionkę do szpitala WUM. Wiozłam go, ponieważ jest po ciężkiej operacji, nie może chodzić, chodzi o kulach. Nie jechałam tam z zamiarem zaszczepienia się i nie jechałam jako ambasador. Tam popełniłam błąd, ponieważ zaproponowano mi szczepienie, a ja się na nie zgodziłam" - powiedziała Maria Seweryn.

Po kilku dniach zorientowałam się, że narracja w internecie dotycząca kampanii proszczepieniowej zaczyna być bardzo negatywna. I dlatego, kiedy (...) zadzwonił do mnie dziennikarz Polsatu, na pytanie, czy się zaszczepiłam z odruchu i ze strachu odpowiedziałam "nie", z obawy przed tym, że być może zrobiłam coś złego, że zaszczepiłam się, a nie jestem seniorem i że być może wpłynie to źle na kampanię. Bardzo państwa za to przepraszam, nie przywykłam kłamać, więc jest to dla mnie duże przeżycie.
Rozumiem państwa oburzenie i zbulwersowanie, jest mi wstyd. Mam tylko prośbę o to, abyście państwo oddzielili wspaniałą kampanię proszczepionkową od mojej osoby, która niestety zaplątała się tam fatalnie, przypadkowo i popełniła błąd

- podkreśliła aktorka.

Andrzej Seweryn: "Nasze intencje zostały mylnie odczytane"

W sobotę do sprawy odniósł się także Andrzej Seweryn. W przesłanym "Gazecie Wyborczej" oświadczeniu stwierdził, że zaszczepił się "z głębokim przekonaniem, że będzie to miało sens wybiegający poza prywatny interes 75-letniego - co zaznacza - obywatela z grupy wysokiego ryzyka". Dodał, że zrobiono mu zdjęcie w trakcie szczepienia. Miało ono za kilka dni pojawić się w internecie. "Ubolewam nad tym, że nasze intencje zostały mylnie odczytane. Muszę to jednak zaakceptować i wyrazić żal, że tak się stało" - stwierdził. "To, co miało być gestem obywatelskiej zachęty do szczepień przeciw COVID-19, stało się okazją do ataków na kilka znanych osób, które poddały się temu szczepieniu" - zaznaczył.

Szczepienia populacyjne ma realizować także klinika na Pomorzanach w Szczecinie Także starostowie szczepili się poza kolejnością. Jeden usunięty z PiS

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?
Więcej o: