Dworczyk: W poniedziałek 200 tys. dawek szczepionek trafi do szpitali węzłowych w całym kraju

W poniedziałek 200 tys. dawek szczepionek trafi do szpitali węzłowych w całym kraju; część pozostaje w magazynach jako drugie dawki - przekazał w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, również w poniedziałek do Polski przyleci kolejne 300 tys. dawek szczepionki.

"W poniedziałek zostanie wydanych łącznie blisko 200 tys. dawek szczepionek do szpitali węzłowych. To oznacza, że z obu partii, które do tej pory do Polski dojechały, wszystkie szczepionki, które mają zostać wydane w tym pierwszym kroku, zostaną przekazane, a pozostała ilość szczepionek zostaje w magazynach, bo pamiętajmy, że pełne zaszczepienie to podanie pacjentowi dwóch dawek" - poinformował na piątkowej konferencji szef KPRM Michał Dworczyk. 

Leszek MillerMiller zaszczepił się na COVID-19 poza kolejnością. NFZ: zgoda KPRM i MZ

Jak podkreślił, każda przychodząca do Polski partia dzielona będzie na dwie części. "Jedną wydajemy do zaszczepiania, druga zostaje w magazynach ARM po to, żeby była gwarancja, że zaszczepiony po raz pierwszy pacjent otrzyma drugą dawkę" - powiedział. "W poniedziałek całość tych dwóch pierwszych partii, która miała być wydana, zostanie wydana. Do końca tygodnia też zostaną te wszystkie osoby z grupy "0" zaszczepione w szpitalach węzłowych" - podkreślił Dworczyk.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

W poniedziałek rano w Polsce wyląduje kolejny samolot ze szczepinkami

Szef KPRM przekazał jednocześnie, że w poniedziałek rano w Polsce wyląduje kolejny samolot cargo, na pokładzie którego przyleci do Polski kolejne 300 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. "W przyszłym tygodniu ARM rozpocznie dystrybucję tych szczepionek do szpitali węzłowych" - dodał.

Wyraził przy tym nadzieję, że z każdym dniem dynamika szczepień będzie "coraz większa".(PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska sno/ mhr/ (PAP) 

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Sylwester Marzeń z DwójkąSylwester Marzeń w TVP. "Publiczność bawi się w najlepsze"

Więcej o: