Kiedy decyzja o powrocie uczniów do szkół? Przemysław Czarnek podał termin

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podał termin, w którym podejmowana będzie decyzja o ewentualnym powrocie uczniów do szkół. Z jego słów wynika, że stanie się to jeszcze przed masowym testowaniem nauczycieli.
Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

W środę 30 grudnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w dniach 11-15 stycznia prowadzone będą masowe testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli, którzy uczą w klasach I-III w szkołach podstawowych. Udział w badaniach ma być dobrowolny i bezpłatny. Chęć wzięcia udziału w testach zadeklarowało ok. 190 tys. pracowników szkół. Pomysł ten komentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który był gościem TVP Info.

- Zebraliśmy informacje od nauczycieli z całego kraju, kto chce się przetestować. Chcemy stworzyć taką bramkę, która spowoduje, że nauczyciele, którzy będą mieli koronawirusa, będą musieli udać się jeszcze na nauczanie zdalne, czy w ogóle w izolację, natomiast do szkół wrócą tylko ci, którzy nie mają koronawirusa - powiedział minister.

Czy rozwój epidemii pozwoli na powrót dzieci do szkół? "Będziemy to oceniać za kilka dni"

Możliwe, że niektórzy uczniowie wrócą do szkół zaraz po feriach zimowych, czyli 18 stycznia. Ostateczna decyzja jeszcze jednak nie zapadła.

- Powrót uczniów do szkół planujemy, jeśli pozwoli na to rozwój pandemii koronawirusa, już po 17 stycznia. Powtarzam: jeśli pozwoli na to sytuacja z rozwojem pandemii koronawirusa. Będziemy to oceniać za kilka dni, będą to oceniać epidemiolodzy, wirusolodzy, będą oceniać dynamikę pandemii koronawirusa. Będziemy podejmować decyzję po 4 stycznia - między 4 a 11 stycznia, o tym, czy wracamy do szkół i kto wraca - komentował Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki zaznaczył, że decyzja będzie dotyczyć zarówno tego, czy uczniowie wrócą do nauki zaraz po feriach, jak i tego, którzy z nich będą mogli uczyć się stacjonarne. Pod uwagę brany jest zarówno powrót do szkół dzieci z klas I-III, jak i uczniów klas VIII oraz klas maturalnych.

Więcej o: