Wskaźnik szczepień na koronawirusa w Polsce wynosi 12,3. W Izraelu 50 razy więcej

W okresie od 14 do 28 grudnia w Stanach Zjednoczonych szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęły dokładnie 2 127 143 osoby, co oznacza, że średnia dobowa liczba szczepień na 100 tys. mieszkańców wynosi tam 46. Liderem pod tym względem na świecie jest Izrael, gdzie wskaźnik ten wynosi aż 608.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Zdrowia, od 27 do 29 grudnia w Polsce zaszczepionych zostało 14 159 osób. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców średnia dobowa liczba szczepień wynosi 12,3.

Zdjęcie ilustracyjne Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Izrael i Stany Zjednoczone liderami pod względem liczby szczepień

Średnia liczba zaszczepionych w ciągu tych trzech dni wynosiła 4 720 osób na dobę. Statystyki te zaniża nieco niedziela (27 grudnia), kiedy to szczepionkę przyjęło około dwóch tysięcy osób. W Stanach Zjednoczonych z kolei w ciągu 14 dni szczepień szczepiono średnio 151 939 osób - podaje "Rzeczpospolita".

Biorąc pod uwagę wszystkie kraje świata, najlepszym wynikiem średniej dobowej liczby szczepień może się pochwalić Izrael, gdzie w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wskaźnik ten wynosi 608. W Bahrajnie jest to 263, w Wielkiej Brytanii - 60, natomiast w Kanadzie 10.

Zmiany w zakresie dystrybucji szczepionki

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział, że w pierwszych dniach Narodowego Programu Szczepień w Polsce było więcej chętnych do szczepienia niż dawek szczepionki. Poinformował też, że niektóre szpitale chcą przyjąć "każdą ilość" preparatu firm Pfizer i BioNTech.

Zdjęcie ilustracyjne Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Pozyskanie i podanie sześciu dawek szczepionki przeciwko COVID-19 z jednej fiolki Comirnaty jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Komunikat udostępniony PAP został wydany w związku z wątpliwościami środowiska medycznego dotyczącymi informacji zamieszczonych w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) Comirnaty, zgodnie z którymi po rozcieńczeniu jedna fiolka produktu leczniczego Comirnaty zawiera 5 dawek szczepionki, pomimo iż w praktyce z jednej fiolki można uzyskać nawet do 7 dawek szczepionki.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?
Więcej o: