Od 11 do 15 stycznia wielkie testowanie nauczycieli. Najmłodsze dzieci wrócą do szkół?

W połowie stycznia ma się odbyć masowe testowanie nauczycieli, którzy uczą w klasach I-III szkół podstawowych. Do badania ma przystąpić około 190 tys. osób. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że nie rozumie, dlaczego z akcji wyłączono pracowników przedszkoli.
Zobacz wideo Mandat za spacer w sylwestra? Niejasne wypowiedzi przedstawicieli rządu

W środę 30 grudnia odbyła się konferencja prasowa rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Poinformował on, że w połowie stycznia będzie prowadzona operacja testowania na obecność koronawirusa nauczycieli uczących w klasach I-III szkół podstawowych. Rządowe plany mają związek z zapowiedziami powrotu najmłodszych uczniów do szkół. Możliwe, że dzieci z klas I-III będą uczyć się stacjonarnie już od 18 stycznia, a więc po feriach zimowych. 

- Sanepid zebrał już zapotrzebowanie na testy nauczycieli klas najmłodszych, nauczania początkowego: to jest 190 tysięcy chętnych na przeprowadzenie testu przed rozpoczęciem roku szkolnego po feriach. Czyli to jest 190 tysięcy nauczycieli klas I-III do przetestowania się w drugim tygodniu ferii - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Epidemia koronawirusa w HiszpaniiHiszpania. Powstanie baza z danymi osób niezaszczepionych na COVID-19

Ze słów rzecznika Ministerstwa Zdrowia wynika, że w dniach 11-15 stycznia zostanie przeprowadzona akcja testowania nauczycieli, a w dniach 16-17 stycznia będą opracowywane "wszystkie sygnały epidemiczne płynące ewentualnie z tego testowania". 

Około 30 tys. nauczycieli ma zostać przebadanych w laboratoriach sanepidu. Pozostali pracownicy szkół mają zostać skierowani do punktów drive-thru. Poddanie się testom na obecność koronawirusa będzie dobrowolne. Nauczyciele, którzy będą mieli wynik pozytywny, nie będą mogli wrócić do szkoły do czasu wyzdrowienia. Andrusiewicz zastrzegł, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, ale od przebiegu epidemii

Szkoła. Zdjęcie ilustracyjneNieoficjalnie: Po 17 stycznia częściowe otwarcie szkół, hoteli i stoków

Sławomir Broniarz o testach: Nie rozumiemy, dlaczego wyłączono nauczycieli edukacji przedszkolnej

Plany dotyczące masowego przeprowadzania testów na koronawirusa wśród nauczycieli skomentował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Na antenie TVN24 przypomniał on, że nauczyciele już od marca zabiegają o to, aby jak grupa zawodowa byli testowani. Stwierdził także, że choć cieszy się z zapowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia, chciałby, aby nauczyciele byli szczepieni wcześniej, niż wynika to z zapowiedzi rządu. Zwrócił także uwagę na to, że z testowania zostali wykluczeni pracownicy przedszkoli. 

- Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego wyłączono nauczycieli edukacji przedszkolnej. To jest ogromna grupa ludzi, która spotyka się z dziećmi, z rodzicami, grupa, która nie może o sobie powiedzieć, że nie jest narażona na koronawirusa - powiedział Sławomir Broniarz, zaznaczając, że ZNP zabiega o to, aby pracownicy przedszkoli również mogli być testowani. 

* * *

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o sczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Więcej o: