COVID-19 we Włoszech. Zmarł pacjent zakażony koronawirusem nieprzerwanie przez 250 dni

W szpitalu w Genui we Włoszech zmarł pacjent, mający obniżoną odporność. Był zakażony koronawirusem nieprzerwanie przez 250 dni. Według lekarzy to rekordowy przypadek długości utrzymywania się tej infekcji.

Dyrektor kliniki chorób zakaźnych w genueńskim szpitalu San Martino profesor Matteo Bassetti, który poinformował we wtorek o śmierci pacjenta, oświadczył: "To rekordowy przypadek dla międzynarodowej literatury naukowej, dowodzący siły wirusa".

Mężczyzna, którego wieku nie podano, zakaził się wirusem wiosną, na początku pandemii.

Epidemia koronawirusa we Włoszech

We Włoszech ostatniej doby zarejestrowano 659 zgonów na COVID-19 i 11 212 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek włoskie Ministerstwo Zdrowia. Wykonanych zostało 128 tysięcy testów, czyli więcej niż w minionych dniach; osiem procent z nich dało wynik pozytywny.

Oficjalny bilans epidemii w kraju to 73 029 zmarłych. Koronawirusa potwierdzono u ponad dwóch milionów osób, z których wyleczonych jest około 1,4 miliona. Liczbę obecnie zakażonych szacuje się na co najmniej 568 tysięcy.

Chaos po awarii w laboratorium

W małym regionie Dolina Aosty doszło do chaosu po tym, gdy z powodu awarii technicznej w laboratorium w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia potwierdzono 61 błędnych przypadków zakażeń u osób, które faktycznie nie miały koronawirusa. 45 z nich było w domowej izolacji, a 16 w szpitalach z powodu innych chorób. Z normalnych oddziałów pacjenci ci zostali przewiezieni na te przeznaczone dla chorych na COVID-19. Gdy błąd w diagnozowaniu wykryto, "fałszywi pozytywni" zostali o tym powiadomieni. Pacjenci powrócili na poprzednie oddziały i zostali odizolowani.

We wtorek wieczorem do Włoch ma dotrzeć transport 470 tysięcy dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zostaną one przywiezione na pokładzie sześciu samolotów, które wylądują na różnych lotniskach w kraju i następnie będą dostarczone do około 200 punktów szczepień. W pierwszej fazie preparat podawany jest pracownikom służby zdrowia oraz osobom przebywającym w domach opieki dla seniorów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka/PAP

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Kiedy wrócimy do normalności?
Więcej o: