MZ: do poniedziałku zaszczepiono 6,3 tys. pracowników sektora ochrony zdrowia

Do poniedziałku zaszczepiono ponad 6,3 tys. pracowników sektora ochrony zdrowia z 400 tys. wszystkich osób chcących otrzymać szczepionkę - poinformował we wtorek resprt zdrowia.

Początkowo termin zgłaszania się priorytetowej grupy zero do szczepień przeciw COVID-19 miał upłynąć 28 grudnia, jednak we wtorek rząd poinformował o przedłużeniu go do 14 stycznia 2021 r.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna

Resort zdrowia poinformował PAP, że do momentu upływu pierwszego terminu, czyli do poniedziałku, zgłosiło się do szczepień w graniach 400 tys. osób.

Do wczoraj zaszczepionych zostało ponad 6,3 tys. pracowników sektora ochrony zdrowia

– podało MZ.

Korzyści dla zaszczepionych na koronawirusa

MZ przypomniało również o korzyściach dla zaszczepionych. Będą oni mogli bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie zostaną uwzględniane w limitach spotkań towarzyskich. Ponadto nie trafią na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Resort podkreślił jednocześnie, że żaden z dotychczas zaszczepionych pacjentów nie miał ataku anafilaktycznego. Zdarzyło się to u kilku osób, m.in. szczepionych w Wielkiej Brytanii i może stanowić przeciwwskazanie do kontynuowania szczepień.

Zdjęcie ilustracyjneProdukcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

W niedzielę w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Zdjęcie ilustracyjneCzy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Zgodnie z zapowiedziami każda osoba, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, może leczyć się na COVID-19, podlegać bezpłatnej diagnostyce i uzyskać bezpłatne szczepienie.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: