Jak przestrzegaliśmy obostrzeń w okresie świąt? Prof. Gut: Dowiemy się pod koniec tygodnia

Odpowiedź na pytanie, jak przestrzegaliśmy obostrzeń w okresie świąt, poznamy pod koniec tygodnia - przyznał w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że nadal należy żyć w reżimie sanitarnym, bo szczepionki jeszcze przez dłuższy czas nie spowodują poprawy sytuacji.

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek informacje o 7 914 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. 307 zmarło na COVID-19.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Czy potrzeba nowych obostrzeń?

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut zapytany przez PAP, czy takie statystyki oznaczają, że wracamy do podobnych liczb sprzed okresu świątecznego powiedział: "W zasadzie jutro, pojutrze będziemy wiedzieli, bo to są te dni szczytowe, kiedy cały system pracuje, rozkręca się, pokazuje nasze zachowanie w soboty, w niedziele" - wskazał.

Zdjęcie ilustracyjne Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Zachorowania na koronawirusa. Obostrzenia w okresie świątecznym

Przyznał, że odpowiedź na pytanie o to, jak przestrzegaliśmy obostrzeń w okresie świątecznym, poznamy pod koniec tego tygodnia - bo nasze zachowania są odwzorowane w statystykach ukazujących liczby osób zakażonych po koło siedmiu dniach. W jego ocenie, jeżeli szczytem byłoby 8 tys. zachorowań, "to i tak byłoby całkiem nieźle."

Przy czym trzeba wziąć poprawkę na to, że stosunkowo wysoka liczba zgonów wskazuje, że ludzie późno idą do diagnostyki, czyli lekceważą wstępne objawy i dopiero jak ich naprawdę dociśnie, to idą do lekarza

- zaznaczył.

Zdjęcie ilustracyjne Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Prof. Gut o restrykcjach sanitarnych i szczepionkach

W ocenie eksperta, jeśli restrykcje zostałyby złagodzone, to liczba zakażonych wzrosłaby. "Szczepienia jeszcze długo nie będą miały wpływu (na zmniejszenie liczby zachorowań - PAP), bo jak się zaszczepi dopiero ok. 60 proc., to będzie można powiedzieć, że szczepienia w jakiś sposób mogą wpłynąć" - podkreślił.

Według przytoczonych przez prof. Guta szacunków, liczba zakażonych w Polsce nie przekroczyła jeszcze 10 proc. populacji. Dlatego - w jego ocenie - ciągle należy przestrzegać obostrzeń. Przyznał, że jeśli do lutego zaszczepionych zostanie 2 mln osób, "to jeszcze nie będzie miało znaczenia dla dynamiki epidemii". "Żeby zablokować szerzenie (epidemii - PAP), potrzebujemy 80 paru - 90 proc. wyszczepienia" - zaznaczył.

autor: Szymon Zdziebłowski

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: