W pierwszej kolejności zostaną zaszczepione osoby z grupy zero, czyli pracownicy medyczni, ale również pracownicy DPS-ów i MOPS-ów. Michał Dworczyk poinformował, że z grupy tej, która liczy około 1 miliona osób, do szczepień zgłosiło się dotychczas 400 tysięcy osób. - Biorąc pod uwagę szczególny czas świąteczno-noworoczny, w którym się znajdujemy, oraz to, iż jest to początek całego procesu, uważam, że nie jest to zły wynik - powiedział szef KPRM.
Dworczyk wytłumaczył, że rząd zdecydował się na przedłużenie terminu zapisów na szczepienia w grupie zero do 14 stycznia 2021 r. ze względu na postulaty płynące ze środowisk medycznych. Wyjaśnił również, że przedłużenie terminu dla osób z grupy zero nie spowoduje przesunięcia terminu zapisów na szczepienia w grupie pierwszej.
- To nie będzie miało wpływu na szczepienia grupy pierwszej. To zależy od tego, jak będzie wyglądała dynamika dostaw szczepionek. My będziemy mieli gotowy system na 15 stycznia. Mamy nadzieję, że wtedy rozpoczną się zapisy - powiedział Dworczyk.
Osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz pensjonariusze domów pomocy społecznej będą mogli zapisywać się na szczepienia od 15 stycznia. - Mamy dobre doniesienia, że seniorzy będą bardzo chętnie zgłaszali się na szczepienia, bo dostrzegają niebezpieczeństwo, że zakażenia są dla nich szczególnie groźnie - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Michał Dworczyk przekazał, że do Polski trafiło już 310 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa, a system szczepień osiągnie swoją maksymalną wydolność w drugiej połowie stycznia. Obecnie szczepienia wśród pracowników służby zdrowia wykonuje 509 szpitali węzłowych. Według Dworczyka po 15 stycznia działać powinno około 9 tysięcy zespołów szczepiennych w całej Polsce.
Po 15 stycznia w pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy bardzo ciężko przechodzący przez zakażenie. Waldemar Kraska podkreślił, że szczepienia mają ograniczyć zasięg trzeciej fali pandemii koronawirusa, która może pojawić się w styczniu i lutym. - Im szybciej zaszczepimy grupy ryzyka, tym mniejsze będzie obciążenie polskiej służby zdrowia i mniej osób trafi do polskich szpitali - powiedział.
Szczepienia na koronawirusa w Polsce rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia. Pierwszą zaczepioną została Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Tego samego dnia proces szczepień preparatem opracowanym przez firmy Pfizer i BioNtech rozpoczął się również w większości krajów Unii Europejskiej.