Kiedy powrót uczniów do szkół i szczepionki dla nauczycieli? Przemysław Czarnek zajął stanowisko

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że pierwsi nauczyciele zostaną zaszczepieni na koronawirusa prawdopodobnie już w styczniu 2021 roku. Mówił także o planach związanych z powrotem uczniów do szkół.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był gościem programu "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce. Pytany o szczepienie nauczycieli, powiedział, że założenie rządu jest takie, iż kadra nauczycielska będzie szczepiona od drugiej połowy stycznia.

- Koniec stycznia i luty to ten okres, kiedy nauczyciele - ci którzy będą chcieli, bo to jest dobrowolne, a zachęcam do tego wszystkich - będą poddawani szczepieniom - powiedział minister.

Przemysław Czarnek zaznaczył jednocześnie, że chodzi o kilkaset tysięcy osób zatrudnionych w szkołach, co oznacza, że szczepienia będą rozłożone w czasie.

Donald TuskTusk o wspólnym szczepieniu z Kaczyńskim: Gotów byłbym osobiście ukłuć prezesa

Edukacja w dobie koronawirusa. Jako pierwsi do szkół wrócą uczniowie klas 1-3

Minister edukacji i nauki mówił także o możliwym terminie powrotu uczniów do szkół. Stwierdził on, że najważniejsza w tym kontekście jest dynamika zachorowań.

- Mam nadzieję na to, że po 17 stycznia do szkoły wracają najpierw uczniowie klas 1-3, być może maturzyści i uczniowie klas ósmych. Stopniowo, hybrydowo bądź stacjonarnie; wszystko zależy od tego, jak eksperci ocenią dynamikę rozwoju pandemii - powiedział Przemysław Czarnek.

Ze słów ministra wynika, że bierze on pod uwagę scenariusz, w którym dzieci z różnych województw wracają do szkół w różnych terminach. Zaznaczył on, że jeśli eksperci stwierdzą, że w jakimś regionie dynamika zachorowań jest mniej optymistyczna niż w pozostałych, powrót do szkół może zostać tam opóźniony. Stwierdził jednocześnie, że jest "zwolennikiem uruchamiania ruchu oświatowego w jednym momencie".

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjneJak się zaszczepić przeciw COVID-19? Rząd publikuje konkretne wskazówki

Wtorek 22 grudnia był ostatnim dniem nauki zdalnej przed przerwą świąteczną. Zimowy urlop od szkoły jest tym razem wyjątkowo długi, bo potrwa aż do 17 stycznia 2021 roku. Jest to związane z ujednoliceniem terminu ferii zimowych. Dzieci i nastolatkowie z całego kraju będą mieć wolne od 4 do 17 stycznia włącznie. Ze względu na epidemię koronawirusa polski rząd zrezygnował z podziału zimowych ferii na kilka turnusów. 

Zobacz wideo Ferie w jednym terminie. Minister Niedzielski komentuje: Nasze stanowisko jest bezwzględne
Więcej o: