Kraska: Osoby powyżej 60. roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia

Osoby powyżej 60. roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia i będą szczepione zaraz po grupie medyków - poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W pierwszej kolejności będziemy chcieli wszczepić medyków, służbę zdrowia, a w drugiej osoby starsze, emerytów, którzy są bardziej podatni na zarażenie koronawirusem - mówił Kraska w TVP Info.

Zobacz wideo Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi
Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60. roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie

- zapowiedział wiceminister. Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach - tłumaczył.

"Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację smsem, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy sms przypominający, tak, że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy - na pierwsza dawkę i drugą" - wyjaśnił wiceminister.

384 Posiedzenie Episkopatu PolskiEpiskopat ws. szczepionek: Owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga

Szczepionka na koronawirusa dla seniorów

Najpierw szczepionkę dostaną najstarsi, potem coraz młodsi w tej najwyższej grupie wiekowej - dodał Kraska.

Do rejestracji należy zgłaszać się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, żeby zachować kolejność roczników szczepień.

Przed każdym szczepieniem będzie konsultacja lekarska i kwalifikacja, czy danego dnia można będzie daną osobę zaszczepić - powiedział wiceminister. Przypomniał, że przeciwwskazań do szczepienia w zasadzie nie ma, może nią być ewentualnie ostra infekcja - gdy mamy wysoką gorączkę, złe samopoczucie.

Prof. HorbanProf. Horban: w połowie stycznia prawdopodobnie będziemy mieli cztery szczepionki

Szczepionka na COVID-19 dla ozdrowieńców

Jak dodał, szczepione będą również te osoby, które już przeszły zachorowanie na Covid, bo tarcza ochronna po podaniu szczepionki jest większa i dłużej się utrzymuje, niż ta po wyjściu z choroby.

W ocenie Kraski do tych szczepień dojedzie w styczniu-lutym, ale początek szczepień tej grupy nie do końca zależy od rządu, czy ministerstwa zdrowia, tylko od dostaw szczepionek.

Od niedzieli szczepionkami z pierwszej dostawy do Polski szczepiony jest personel medyczny, który jest "grupą zero".(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

***

Więcej o szczepionce przeciwko koronawirusowi dowiesz się z poniższych linków:

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Więcej o: