Co może przekonać Polaków do szczepień przeciwko COVID-19? M.in. utrudnienia dla niezaszczepionych [SONDAŻ]

Polacy dość sceptycznie podchodzą do szczepienia przeciwko COVID-19. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", najskuteczniejszą zachętą byłoby rozwianie wątpliwości dotyczących skuteczności preparatu oraz jego skutków ubocznych.

W niedzielę, jako pierwsza w Polsce, szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymała Naczelna Pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie - Alicja Jakubowska. Następnie zaszczepiony został szef placówki, prof. Waldemar Wierzba, a później jeden z ratowników medycznych. Jednak, jak wynika z sondaży, blisko połowa Polaków wciąż nie chce się szczepić.

Pierwsze w Polsce szczepienia na Covid-19W szpitalu MSWiA zaszczepiono pierwszą osobę. "Czuję się bardzo dobrze"

Co zachęciłoby Polaków do szczepień?

United Surveys przeprowadziła dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" badanie dot. tego, co przekonałoby Polaków do szczepienia. Chęć do szczepienia wykazało 30,4 proc. respondentów - to grupa, której nie trzeba przekonywać. Natomiast 26,9 proc. ankietowanych podkreśliło, że do przyjęcia szczepionki zachęciłoby ich rozpraszanie obaw co do skutków ubocznych i skuteczności preparatu. Niewiele mniej, bo 26 proc., wskazało, że przekonać by ich mogły argumenty o szczepieniach dla całego społeczeństwa, a 16,4 proc. - o zaletach dla osoby zaszczepionej. 18 proc. badanych przyznało, że zmotywowałaby ich większa obawa przed zachorowaniem na COVID-19 i śmiercią.

Z kolei 11,4 proc. zaznaczyło, że zmobilizowałoby ich wprowadzenie utrudnień w dostępnie do usług publicznych dla osób niezaszczepionych, a 8,3 proc. respondentów wskazało, że do szczepień zachęciłoby ich zwolnienie z kwarantanny czy z limitów dot. maksymalnej liczby osób na spotkaniach. Nieco mniej - 8,1 proc. badanych - podkreśliło, że przekonać by ich mogła kampania informacyjna z udziałem znanych ludzi, np. aktorów.

4,5 proc ankietowanych wskazało inne czynniki, a 7,4 proc. nie wie, co mogłoby ich zachęcić do szczepień.

Czytaj więcej na temat szczepionek:

Zobacz wideo Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi
Więcej o: