Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski podał, że szczepionki przekroczyły granicę polsko-niemiecką i w granicach godziny 6 rano dotrą do magazynu ARM w Wąwale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Informację podaje Onet za Polską Agencją Prasową.
Szczepionki wyruszyły do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z magazynu Pfizera w belgijskim Puurs. Są przewożone busem w pojemniku z suchym lodem, w temperaturze -75 stopni Celsjusza. Pierwszy transport obejmuje 10 tysięcy dawek, kolejny w przyszłym tygodniu ma zawierać 300 tysięcy dawek.
Premier Mateusz Morawiecki informował, że do Polski ma trafić półtora miliona dawek, które zostaną podzielone na dwie części. Jedna z nich zostanie w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych, a druga połowa trafi do punktu szczepień. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby pojawiły się problemy z dostarczeniem drugiej z wymaganych do działania szczepionki dawek.
Krajowy program szczepień zakłada, że szczepienia w Polsce będą dobrowolne. Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tak zwana "grupa zero". To pracownicy sektora ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Do tej pory do zaszczepienia w pierwszym etapie zgłosiło się około 300 tysięcy pracowników służb medycznych. Jeśli w poszczególnych grupach wiekowych nie będzie wystarczającej liczby chętnych na szczepionkę na koronawirusa, rząd nie wyklucza "dodatkowego" naboru dla osób młodszych, które będą chciały się zaszczepić.
Jak pierwsi zostaną w niedzielę zaszczepieni medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie na Wołoskiej, który jest szpitalem covidowym.
Od końca grudnia co tydzień unijne kraje mają otrzymywać kolejne dawki, do września przyszłego roku dostarczonych ma być ich 200 milionów, a docelowo - 300 milionów dawek. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu przyszłego roku Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę firmy Moderna.
W niedzielę oprócz Polski szczepienia planują rozpocząć takie kraje jak Niemcy, Włochy, Francja czy Austria. W poniedziałek Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla jej autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.