Transport szczepionek przeciwko COVID-19 dotarł do Polski. Na razie tylko jeden bus z 10 tysiącami dawek

Bus wiozący szczepionki przeciwko COVID-19 jest już w Polsce, około 22 przekroczył granicę na przejściu w Świecku - podaje Onet. Do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych, skąd będą dystrybuowane do punktów szczepień, mają dotrzeć z samego rana.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski podał, że szczepionki przekroczyły granicę polsko-niemiecką i w granicach godziny 6 rano dotrą do magazynu ARM w Wąwale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Informację podaje Onet za Polską Agencją Prasową. 

Szczepionki wyruszyły do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z magazynu Pfizera w belgijskim Puurs. Są przewożone busem w pojemniku z suchym lodem, w temperaturze -75 stopni Celsjusza. Pierwszy transport obejmuje 10 tysięcy dawek, kolejny w przyszłym tygodniu ma zawierać 300 tysięcy dawek.

Szczepionki. Do Polski ma trafić półtora miliona dawek 

Premier Mateusz Morawiecki informował, że do Polski ma trafić półtora miliona dawek, które zostaną podzielone na dwie części. Jedna z nich zostanie w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych, a druga połowa trafi do punktu szczepień. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby pojawiły się problemy z dostarczeniem drugiej z wymaganych do działania szczepionki dawek.

Krajowy program szczepień zakłada, że szczepienia w Polsce będą dobrowolne. Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tak zwana "grupa zero". To pracownicy sektora ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Do tej pory do zaszczepienia w pierwszym etapie zgłosiło się około 300 tysięcy pracowników służb medycznych. Jeśli w poszczególnych grupach wiekowych nie będzie wystarczającej liczby chętnych na szczepionkę na koronawirusa, rząd nie wyklucza "dodatkowego" naboru dla osób młodszych, które będą chciały się zaszczepić.

Jak pierwsi zostaną w niedzielę zaszczepieni medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie na Wołoskiej, który jest szpitalem covidowym.

W niedzielę pierwsze szczepienia m.in. w Polsce, Niemczech, Włoszech i Francji

Od końca grudnia co tydzień unijne kraje mają otrzymywać kolejne dawki, do września przyszłego roku dostarczonych ma być ich 200 milionów, a docelowo - 300 milionów dawek. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu przyszłego roku Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę firmy Moderna.

W niedzielę oprócz Polski szczepienia planują rozpocząć takie kraje jak Niemcy, Włochy, Francja czy Austria. W poniedziałek Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla jej autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?
Więcej o: