W ramach etapu "zero" Narodowego Programu Szczepień zaszczepieni przeciwko koronawirusowi mają zostać lekarze i inni pracownicy systemu ochrony zdrowia. Pierwszy transport preparatu Pfizer/BioNTech ma trafić do Polski 26 grudnia. Dzień później w szpitalu MSWiA w Warszawie dojdzie do pierwszych 300 szczepień. Zgodnie z zapowiedziami rządzących w połowie stycznia powinien ruszyć ogólnopolski program zapisów na szczepienia.
W kolejnym etapie Narodowego Programu Szczepień szczepionkę otrzymają seniorzy, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych oraz pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej (ich pracownicy są szczepieni w grupie "zero"). Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazał w Polsat News, że w przypadku tych grup "bardzo prawdopodobne" jest to, że szczepienia ruszą już w styczniu.
Dodał, że od stycznia, każdego tygodnia do Polski powinno być dostarczane ok. 300 tys. dawek preparatu. Zaznaczył jednak, że tę liczbę należy podzielić na pół, ponieważ do skutecznego zaszczepienia potrzebne są dwie dawki.
Stwierdził, że ze względu na "zbyt wiele zmiennych" nie można jeszcze dokładnie określić, w którym miesiącu osoby spoza grup "zero" i "jeden" będą mogły poddać się szczepieniom. - Zależy to m.in. od tego, jak wielu chętnych osób z grup "zero" i "jeden" będzie zgłaszało się szczepień oraz od dynamiki transportu szczepionek do Polski - tłumaczył.
W połowie grudnia uruchomiono infolinię Narodowego Programu Szczepień wyjaśniającą wątpliwości dotyczące programu szczepień. Wszyscy zainteresowani mogą kierować swoje pytania, dzwoniąc po numer 989. Po 15 stycznia 2021 r. infolinia ma służyć również do umawiania się na konkretne terminy szczepień.
Dziennikarze Wirtualnej Polski postanowili zapytać konsultantów o termin - nawet przybliżony - w jakim terminie na szczepienie może liczyć osoba spoza grup "zero" i "jeden".
"Jeszcze nie ma takich informacji. 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia, natomiast to wszystko będzie szło chronologicznie. Najpierw medycy, potem seniorzy i kolejne etapy. Dokładnych terminów nie jesteśmy w stanie określić" - usłyszeli w odpowiedzi.
Konsultanci zastrzegli, że w przypadku osób spoza grup priorytetowych czas oczekiwania na szczepienie będzie uzależniony "głównie od tego, ilu seniorów mimo wszystko zdecyduje się na szczepienie". Dodali jednak, że "kolejka znacznie się skróciła, bo w etapie zero tylko 40 proc. medyków zgłosiło udział".
Pracownicy rządowej infolinii udzieli natomiast wielu praktycznych informacji na temat preparatu oraz tego, jak będzie przebiegał sam proces szczepienia.