Dziesiątki osób stłoczonych na pasterce przed sanktuarium w Wiktorówkach. "Koronaparty"

Zgodnie z restrykcjami wprowadzonymi w związku z epidemią koronawirusa w kościołach może przebywać ograniczona liczba wiernych (jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). W pasterce celebrowanej w sanktuarium w Wiktorówkach mogła uczestniczyć garstka wiernych, jednak przed świątynią zgromadził się spory tłum. Niestety nie wszyscy zastosowali się do konieczności zachowania bezpiecznego dystansu.

Zdjęciami pasterki w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr w Wiktorówkach (około 20 km od Zakopanego), podzielił się na Facebooku portal Tatromaniak.pl. Na fotografiach widać, że przed świątynią zebrał się kilkudziesięcioosobowy tłum wiernych. Niestety nie wszyscy zachowywali bezpieczny, półtorametrowy dystans.

Tłumy przed sanktuarium w Wiktorówkach w trakcie pasterki. "Ciekawe, czy była policja?"

Pod zdjęciami pojawiło się wiele krytycznych komentarzy, a internauci nie kryli oburzenia tym, że w czasie epidemii i powszechnych apeli o pozostanie w domu, przed świątynią pojawiło niemałe zgromadzenie. "Koronaparty", "Koronawirus lubi to", "To jest ten dystans społeczny?", "Ładna pasterka. Ale dziwne, że taka tłumna. U nas proboszcz wpuszcza 33 osoby do kościoła zgodnie z gabarytami budynku i robi transmisje na żywo na YouTubie dla tych, co nie lubią chodzić między ludzi w tej sytuacji", "Ciekawe, czy była policja?" - to tylko wybrane wpisy.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem rządu w kościołach może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż półtora metra.

Co ważne, nawet jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, wciąż wymagane jest zachowanie półtorametrowego dystansu oraz zakrycie ust i nosa.

Tłumnie na urodzinach Radia Maryja. Limit przekroczony o kilkadziesiąt osób

O pełnym bezpieczeństwie epidemicznym trudno było też mówić w przypadku niedawnych uroczystości z okazji 29. urodzin Radia Maryja. Na podstawie fotografii portal Konkret24 ustalił, że w toruńskim sanktuarium mogło zebrać się nawet 171 osób. Przy uwzględnieniu tylko powierzchni użytkowej kościoła limit wiernych w świątyni powinien wynosić 129 osób. W przypadku, gdy uwzględnia się powierzchnię całkowitą, jest to maksymalnie 135 uczestników mszy.

Ponadto wiele osób biorących udział w uroczystości nie miała na twarzy maseczek. Z tego obowiązku zwolniona jest tylko osoba "sprawująca kult religijny". Obecna na miejscu policja nie reagowała.

Ponadto, jak czytamy w portalu, pięć dni po uroczystości, reporter TVN24 znalazł na drzwiach do kościoła kartkę z informacją: "Ze względu na przepisy sanitarne w czasie nabożeństw w świątyni może przebywać 90 osób".

Epidemia koronawirusa. 29. urodziny Radia Maryja w ToruniuNa urodzinach RM przekroczono limit? Dziennikarze policzyli uczestników

15 grudnia Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu poinformował, że nie nałoży kary na organizatorów 29. urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Jak informował Łukasz Betański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, z wyjaśnień organizatorów wynika, że zapewniono "odpowiednie warunki" wszystkim uczestnikom.

Więcej o: