Dzieci wrócą do szkół po feriach? Prof. Horban: Jak dziadkowi będą wyszczepieni, to będziemy "w ogródku"

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Nie tak dawno minister Przemysław Czarnek zapowiadał, że najmłodsi będą mogli wrócić do placówek tuż po zakończeniu ferii zimowych. Prof. Andrzej Horban ogłosił w związku z tym, w jaki sposób będzie kontrolowana epidemia po ponownym otwarciu szkół.

Zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji Przemysława Czarnka, jeżeli "sytuacja nie będzie się rozwijała na niekorzyść, to dzieci z klas I-III będą miały większą szansę na powrót do szkół". Według niego "wszystko zależy od tego, jak ułoży się pandemia oraz od odpowiedzialności naszego społeczeństwa w czasie zbliżających się świąt i w kolejnych tygodniach".

KoronawirusKoronawirus w Polsce. 497 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby

Powrót dzieci do szkół. Prof. Horban o strategii

O kwestię powrotu dzieci do szkół został zapytany w Onet Opinie prof. Andrzej Horban. - Jeśli wszystko wyjdzie tak, jak planujemy, to dzieci wrócą do szkół. Będziemy kontrolowali epidemię - zapowiedział.

Zdaniem profesora głównym powodem, dla którego powrót dzieci do szkół może być bezpieczny, jest fakt, że nie chorują one tak mocno, jak osoby starsze. - Dzieci chorują w sposób łagodny, niezagrażający życiu. Będziemy chronili nauczycieli i rodziców, a zwłaszcza dziadków. Dlatego jak dziadkowi będą wyszczepieni, to będziemy już praktycznie "w ogródku" - powiedział.

Prof. Horban o rozwoju epidemii

Od około miesiąca utrzymuje się liczba mniej więcej kilkunastu tysięcy nowych zakażeń w ciągu każdego dnia. To ponad dwukrotnie niższe wartości, niż w pierwszej połowie listopada, kiedy to dzienne raporty Ministerstwa Zdrowia zawierały informacje o 25 tys., a nawet niemal 28 tys. nowych zakażeniach.

Prof. Miłosz ParczewskiProf. Parczewski: Pierwsze efekty szczepień przy 20-30 proc. wyszczepionych

Zdaniem prof. Horbana, wcześniejsze okresy również znacząco wpłynęły na rozwój epidemii. - Proszę zwrócić uwagę, że pierwsza fala epidemii na jesień była około połowy września. Czyli tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Jeszcze większa w połowie października, po rozpoczęciu roku szkolnego studentów - powiedział.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?
Więcej o: