Pierwsze szczepionki wyruszyły z belgijskiej fabryki Pfizera do Polski. Auta mają obstawę policji

Dwa auta z polskimi numerami rejestracyjnymi wyjechały z fabryki Pfizera z Puurs. Prawdopodobnie to nimi są przewożone pierwsze dawki szczepionek do Polski. Wszystkie ciężarówki z preparatami mają obstawę policji.

Z belgijskiej fabryki Pfizera w Puurs wyjechały dwa auta z polskimi tablicami rejestracyjnymi - donosi Polsat News. Prawdopodobnie to tym samochodami są przewożone pierwsze dawki szczepionki na koronawirusa do Polski. Na nagraniu Ruptly widać m.in. ciężarówkę z imieniem kierowcy - Paweł - na przedniej szybie.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?

Szczepionka na koronawirusa

Samochody z Puurs pod obstawą policji pojechały do krajów Unii Europejskiej ze szczepionkami na koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej tuż po świętach ma rozpocząć się masowy program szczepień na koronawirusa. W poniedziałek Europejska Agencja Leków autoryzowała pierwszą szczepionkę na koronawirusa i dała Komisji Europejskiej zielone światło dla ich ostatecznego zatwierdzenia oraz dopuszczenia na unijny rynek, co KE zrobiła jeszcze tego samego dnia. 

Po wydaniu pozytywnej oceny przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków stwierdzili, że nie ma dowodów na to, by szczepionka nie działała na nową mutację koronawirusa. Bruksela wynegocjowała dla krajów UE 300 milionów dawek szczepionki.

Szczepionka Pfizer/BioNTechEuropejska Agencja Leków pozytywnie oceniła szczepionkę Pfizera

Plan szczepień na koronawirusa

15 grudnia Mateusz Morawiecki przedstawił Narodowy Program Szczepień. Premier oznajmił, że Polska ma zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki od sześciu firm. Jako pierwsi na koronawirusa mają zostać zaszczepieni medycy i pracownicy ochrony zdrowia. W drugiej kolejności szczepionki dostaną seniorzy. Jak informuje Kancelaria Premiera, szczepienia będą realizowane w POZ oraz w punktach szczepień. Szczepionki są dobrowolne i bezpłatne.

"Szczepienie nie tylko chroni nas samych, ale także chroni tych w naszej społeczności, którzy nie mogą się zaszczepić. Jeśli możesz, zaszczep się" - apeluje Światowa Organizacja Zdrowia.

Więcej o: