Szpital MSWiA ujawnił, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy w Polsce. "Wytypowano dwie osoby"

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala - powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

"Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala" - powiedziała w środę PAP Iwona Sołtys. Szczepień dokonają lekarze. Rzecznik dodała, że szczepienia tego dnia - 27 grudnia - przyjmie także ponad 300 osób. "Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują" - uściśliła.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?

Pielęgniarka i lekarz ze szpitala MSWiA jako pierwsi zostaną zaszczepieni przeciw koronawirusowi

O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaPracownik szpitala MSWiA będzie pierwszym Polakiem zaszczepionym na COVID

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw zaszczepione zostaną osoby z "grupy zero", czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

Dworczyk: Do końca stycznia chcemy zaszczepić około 750 tys. pacjentów

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z "grupy zero".

"Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów" - zapewniał Dworczyk.

PAP, autorzy: Robert Szulc/robs/jann/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Zdjęcie ilustracyjneProdukcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Więcej o: