Szczepionka na koronawirusa. Od jakiego wieku można szczepić dzieci?

Czy szczepionka firm Pfizer i BioNTech jest bezpieczna dla dzieci i młodzieży? Od jakiego wieku będzie można szczepić osoby niepełnoletnie? Odpowiedzi na te pytania udzieliła dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

W poniedziałek 21 grudnia Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię na temat szczepionki na koronawirusa, którą wyprodukowały firmy Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia Komisja Europejska dopuściła ją do obrotu na rynku unijnym, a prace związane z dystrybucją tego preparatu ruszyły pełną parą. Pierwsze dawki mają dotrzeć do Polski już w niedzielę 27 grudnia. Szczepienia zaczną się od tzw. grupy zero, do której zaliczają się pracownicy placówek medycznych.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?

Koronawirus. Od jakiego wieku można szczepić dzieci?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce będą prowadzone etapami. Po pracownikach systemu ochrony zdrowia przyjdzie czas na osoby powyżej 60. roku życia, pracowników i pensjonariuszy DPS-ów oraz służby mundurowe, a następnie na pracowników kluczowych grup zawodowych (m.in. nauczycieli). Dopiero na etapie trzecim przewiduje się powszechne szczepienia pozostałej części populacji. Czy w tym czasie będzie można zaszczepić także dzieci?

Szczepionka przeciwko COVID-19 Jest polskojęzyczny opis szczepionki przeciwko COVID-19. Podano skład

Na dzień dzisiejszy wiemy, że szczepionka firm Pfizer i BioNTech jest bezpieczna dla osób, które ukończyły 16. rok życia. Oznacza to, że szczepionka, która już wkrótce dotrze do Polski, będzie dostępna dla młodzieży pomiędzy 16. a 18. rokiem życia oraz dla wszystkich osób pełnoletnich. 

- Są prowadzone badania i na pewno te badania będą, dotyczące młodszych dzieci i jak tylko wyniki tych badań będą znane i będziemy wiedzieć, że szczepienie w tej grupie wiekowej jest bezpieczne i skuteczne, na pewno takie zalecenia będą się pojawiały - powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas w nagraniu opublikowanym przez Kancelarię Premiera.

Więcej o: