Pierwszym Polakiem zaszczepionym na COVID będzie pracownik szpitala MSWiA. "Wydarzenie medialne"

- Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie - zapowiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poranku rozgłośni katolickich "Siódma-Dziewiąta" był pytany m.in. o to, czy wiadomo, kim będzie pierwszy zaszczepiony Polak i czy będzie to wydarzenie publiczne. Kraska powiedział, że nastąpi to w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Tam będzie zaszczepiony pierwszy Polak, to będzie pracownik tego szpitala. Wiem, że jest wielu chętnych, żeby być tym pierwszym. (...) Myślę, że będzie to też jakieś wydarzenie medialne

- przekazał.

Kraska przypomniał też, że wszystko wskazuje na to, iż szczepionka przeciwko COVID-19 pojawi się w Polsce w drugi dzień świąt w godzinach wieczornych. Dodał, że w planach jest zaszczepienie w niedzielę 27 grudnia 10 tysięcy osób. Poinformował też, że do końca roku w Polsce ma się pojawić 300 tysięcy szczepionek.

Kraska poruszył też temat mutacji koronawirusa i tego, czy szczepionka będzie w jego przypadku skuteczna. Powiedział, że według obecnie znanych danych będzie ona działać. Dodał, że producenci, przygotowując szczepionkę, zakładają, że mutacja może wystąpić, dlatego używają tej części łańcucha mRNA, która najrzadziej ulega mutacji i jest najbardziej stabilna.

***

Autor: Szymon Zdziebłowski, szz/ joz, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: